Raamatud

ÄP 12. september 2007, 00:00

 • Jacqueline Pascarl
 • Sinisukk
 • 576 lk
Lapsepõlves seksuaalselt kuritarvitatud Austraalia neiu kohtub Malaisia kuninglikku perekonda kuuluva noormehega. Nad armuvad ja abielluvad, kolivad elama mehe kodumaale. Abikaasade suhted halvenevad, mees osutub vägivaldseks. Pärast teise lapse sündi võtab mees endale islamiseaduste kohaselt teise naise. Naine naaseb koos lastega Austraaliasse ja laseb end lahutada. Seitse aastat hiljem röövib mees lapsed ja viib nad elama Malaisiasse. Naine ei näe oma lapsi enam kunagi.

See on äärmiselt skemaatiline kokkuvõte kopsakast raamatust "Kord olin ma printsess". Tegemist on tõsielulise looga. Gillespie'de lapseröövi lugu oli 1990ndatel maailmas enim laineid löönud meediasaaga. Jacqueline Pascarl on röövitud laste ema. Kogu oma valu ja meeleheite on ta valanud neisse lehekülgedesse. Kes pelgab negatiivseid emotsioone, sellel on targem jätta Pascarli raamat kätte võtmata. See pole mingi meelelahutusteos. Positiivsena jääb kõlama, et autor ei lasknud meeleheitel end kunagi maha suruda. Pärast laste kaotust sai temast rahvusvaheline ekspert vanemapoolsete lapseröövide valdkonnas, organisatsiooni Empty Arms Network rajaja, humanitaarabitöötaja ja hea tahte saadik. Veidi internetis ringi kolanud, leidsin, et eelmisel kevadel oli ta oma tütrega põgusalt siiski kohtunud.

Elo Odres

 • Dmitri Popov, Ilja Milštein
 • Olion, 2007
 • 320 lk
Gaasiprintsess, Raudne leedi kontrollib neljandikku Ukraina majandusest. Väga põnevalt kirjutatud dokumentatsioon sellest, kuidas ta nii kaugele on jõudnud. Boonusena saab kaasa hea ülevaate Ukraina majanduses ja poliitikas viimase 20 aasta jooksul toimunust. Äri ja võim, meedia tähelepanu ja isiklik elu käivad Tõmošenkost üle ja läbi, aga see naine on nii raudne, et teda ei näi murdvat miski. Ta teab täpselt, mida tahab, ja näib, et kord juba süsteemis sees, ei ole tal väljaastumiseks valikutki.

Katri Soe

 • Alice Miller
 • Väike Vanker 2007
 • 288 lk
Ma pean tunnistama, et see on üks jubedamaid raamatuid, mis ma kunagi lugenud olen. Põhimõtteliselt on juttu laste "kasvatamisest", täpsemalt sellest, kuidas neid kohe kindlasti ei tohi kasvatada. Psühhoanalüütilise kirjanduse üks klassikuid Alice Miller refereerib alustuseks 18ndast sajandist pärit kasvatusjuhiseid, mis tähendavad imikute dresseerimist sellisel määral, et neist suureks kasvades saavad koletised. Ja selliste põhimõtete järgi on üles "kasvatatud" terved põlvkonnad. Soovitan lugeda kõigil, kes usuvad, et lapsi tuleb vahel peksta, et neist inimesed saaksid. Ja ka neil, keda nii on "kasvatatud".

Katri Soe

 • Sarah Goodall, Nicholas Monson
 • Eesti Ekspress
 • 224 lk
Bridget Jonesi tüüpi süüdimatu hädavaresest neiuke on töötanud tosinkond aastat St. Jamesi palees Walesi printsi Charlesi fännikirjadele vastajana ning pärast vallandamist rahapuudusel oma mälestused raamatuks vorminud. Bridgetjoneslikku sarmi on tema stiilile aidanud lisada tõenäoliselt hr Monson.

Goodalli ei saa soovitada väärtkirjanduse austajatele. Kerglane mulje jääb nii autorist, raamatu stiilist kui ka kuninglikest peategelastest. Aga omad head kohad on paleepäevikutelgi ning vanad head Charles ja Diana ei tüüta ju kunagi ära.

Elo Odres

 • Peter Englund
 • Argo, 2007
 • 181 lk
18ndal sajandil Rootsit valitsenud Kristiina jõudis olla kuninganna üheksa ja pool aastat. Kuningas Gustav Adolfi tütar oli võimuahne, erakordselt intelligentne (Kristiina oskas 8 keelt ja tundis kõiki oma ajastu olulisemaid loodusteadlasi ja filosoofe) iseteadlik, kultuuri- ja teatrilembene naine. Kristiinal oli arvukalt armuafääre, abielu ta aga põlgas. "Abielu nõuab suuremat julgust kui minek lahinguväljale" ja "Inimesed abielluvad sellepärast, et nad ei tea, mida nad teevad," on laused, mis pärit kuninganna autobiograafiast. Kristiina hindas üle kõige vabadust, usuvaliku vabadusel oli ta valmis loobuma koguni troonist. Englundi kirjeldus kuningannast on natuke ehk kuivavõitu, aga samas põhjalik ja kergesti loetav.

Katri Soe

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 10:35
  Otsi:

  Ava täpsem otsing