1. november 2007 kell 9:52

Ülekaalu ja vähi vahel on tugev seos

Maailma vähiuuringute fondi uuring paljastas tugeva seose vähi ja ülekaalulisuse vahel. Isegi nö normaalkaalus inimesed peaksid paar kilo alla võtma, et vähendada vähki haigestumise riski.

Mahukas analüüsis võetakse kokku 40 aasta jooksul tehtud uuringud, mis käsitlesid eluviisi ja vähi seoseid. Vähemalt kuue vähitüübi ja ülekaalu vahel on selge seos. Uuringus soovitatakse muuhulgas vältida singi ja peekoni söömist ning alkoholi, vahendas The Guardian.

„Peale 21 eluaastat ei tohiks inimese kaal uuringu kohaselt enam suureneda, et mitte tekitada kõrgendatud vähki haigestumise riski,” ütles uuringu läbiviimist koordineerinud Sir Michael Marmot.

Ülekaalulisust hinnati testis kehamassiindeksi alusel. Kehamassiindeksi arvutamiseks tuleb kaal kilogrammides jagada pikkuse ruuduga meetrites. Tulemus alla 24,9 tähendab normaalkaalu, 25-29,9 loetakse ülekaalulisuseks, indeks üle 30 tähendab aga juba rasvumist.

Teadlaste sõnul tuli uuringust välja, et seos vähi ja ülekaalulisuse vahel on oluliselt tugevam, kui varem arvati. Ülekaalulisus on vähi teket soodustavaist tegureist teisel kohal. Veelgi negatiivsema mõjuga on uuringut koostanud teadlaste arvates vaid suitsetamine.

Hetkel kuum