Paide triatloni korraldamine kui juhtimiskoolitus

Annika Vaikla 13. november 2007, 00:00

2005. aastal toimus Q Vara algatusel rahvusvaheline spordivõistlus Paide triatlon. Võistlus toimus ning oli võistlejate arvates edukas, kuid tegijad panid enda korraldusele hävitava hinnangu - korralduses tehtud vigade nimekiri oli lõputu. Samas oli see hea õppetund, kuidas võistlust korraldada ei tohiks.

2006. aasta kevadeks, mil Q Vara oli saanud kolmeaastaseks, ei olnud ettevõtte koolituspoliitika veel määratletud. Paigas olid põhiväärtused - töötaja- ja peresõbralikkus, puuduv ülemus-alluvlik suhtlemisviis, teotahe ja mõtteviisi "terves kehas terve vaim" järgimine. Sisse ei tahetud osta stampkoolitusi. Ühendades väärtused ning koolitusvajadused sündis juhtimiskoolitus Paide triatlon.

Paide triatlon toimub neljas etapis. Esimeseks etapiks on ettevõtte juhtide korralduskoolitus eelmise aasta vigade näitel. Hääletuse teel valitakse töötajate hulgast juhid viiele valdkonnale: üldjuhtimine, turundus, logistika, staap ja rada. Ülejäänud töötajad jagatakse vastavatesse gruppidesse, mille esimene ülesanne on kokku panna tegevuskava. Koolitajad moodustavad erapooletu kiirabi brigaadi, mis sekkub üritusse alles võistluse ajal, jälgides kõike eemalt ja tehes samas tähelepanekuid tiimide töö kohta.

Teises etapis asuvad viis valdkonnajuhti oma meeskonda juhtides koolituse käigus kokkupandud tegevuskava realiseerima. Luuakse struktuur, peetakse koosolekuid, jagatakse ülesandeid, motiveeritakse grupi liikmeid ja seatakse eesmärke.

Kolmas etapp on Paide triatloni ettevalmistus võistluspaigas ning võistlus ise.

Neljas etapp on koolitus "360 kraadi tagasisidet". Toimub vestlusring, kus igal osalejal on õigus öelda kommentaar erinevate gruppide töö kohta ja ka personaalselt inimesi hinnata. Kõik kommentaarid fikseeritakse järgneva aasta ürituse kvaliteedi tõstmiseks.

Erapooletu kiirabi brigaadi ülesandeks on teha kogu üritusest üldkokkuvõte, selgitades välja parima juhi, kes suutis oma meeskonna kõige efektiivsemalt tööle panna ning toimis nii ettevalmistus- kui ka tööprotsessis kõige rohkem juhina.

Paide triatloni on juhtimiskoolitusena korraldatud kaks aastat. Aastal 2006 kaasati projekti Q Vara ja Q Ehituse töötajad, kokku 30 inimest. Aastal 2007 oli koolitusse kaasatud kogu Q Vara grupi ettevõtted - osales 90 töötajat Lätist, Leedust ja Eestist.

Eelmiste aastate juhid on järgnevatel aastatel projekti mentorid. Kogu meeskonna kaasamine korraldusse ei ole raske, osa võetakse rõõmuga. Töötajad, kes on firmast lahkunud, ütlevad, et Paide triatloni korraldame ikka koos.

Projekti eesmärk on koolitada töötajaid praktilise juhtimiskogemuse kaudu. Koolituse käigus pööratakse organisatsioonis rollid tagurpidi, mistõttu selgub, kes milleks võimeline on. Rolle vahetakse, et näha, kuidas inimesed kriitilistes olukordades piiratud ressursse kasutades käituvad ning olukordi lahendada oskavad.

Tänu Paide triatloni projektile on inimesed teadlikumad nii enda kui ka kolleegide võimetest, suurenenud on meeskonnatunnetus ja koostöö kvaliteet, meeskonna motivatsioon ettevõttes töötamiseks, töötajate omavaheline usaldus. Sportlikku vaimu vägisi süstida ei saa, kuid sportlik vaim on nakkav. Ka tööle tulnud spordivõõrad inimesed on spordipisikuga nakatunud.

Praktiline meeskonnatöö kogemus tööväliste rollide abil toob välja töötajate võimed erinevates situatsioonides. Tundes meeskonda põhjalikult, on igapäevatöös kergem edu saavutada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:38

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing