Kadri Jakobson • 17. detsember 2007 kell 22:00

Lotte loojad: Ei, seni pole miljonist juttugi!

"Leiutajateküla Lotte" on Eesti ärimaailmas hästi müünud, kuid peab Lätis ja Leedus läbilöömiseks veel kõvasti ponnistama. Seal pole Lotte rõivad veel suuri müüginumbreid näidanud. Kui algselt rääkis Lotte lasterõivaid tootev Baltika jaemüügivõimalusest Venemaal ja Ukrainas, siis järgmise aasta lootus on esialgu Läti ja Leedu turul.

Ka Lotte autorid Heiki Ernits ja Janno Põldma loodavad uuelt aastat suuremaid numbreid, nii nagu ka Lotte rõivaste tootja.

"Ei, mingeid miljoneid küll veel pole," naerab hetkel Poolas viibiv Lotte üks loojatest Heiki Ernits. "Küll investeerime raha uue filmi tegemiseks, selle raha eest makstakse meile palka ja isegi preemiat," lisab ta. Kui suure osa ühelt Lotte T-särgilt või sokkidelt selle tegelase autorid saavad, on mõistagi saladus.

Lotte rõivatootja Baltika tõi T-särkide, sukkpükste, kleitide, seelikute kõrval möödunud nädalal müügile ka Lotte sokid. Novembri lõpus jõudsid pärast pikki väntsutusi Hiinast Eestisse Lotte nukud.

"2007. aasta müük näitab, et praegu on Lotte ikkagi suurelt jaolt Eesti teema," tunnistab Baltika Lotte by Mosaici brändijuht Brigitta Kippak. "2008. aasta üheks oluliseks eesmärgiks on Lotte by Mosaici kollektsiooni müügi suurendamine Läti ja Leedu turul. Kuna nendele turgudele on jõudnud läti- ja leedukeelsed DVDd, peaks Lotte tuntus seal kiiresti kasvama," räägib ta. Kippak ütleb, et rahanumbritest on veel vara rääkida, sest käed Eesti Joonisfilmiga löödi alles selle aasta aprillis. "Lotte tooteid on saatnud erakordne edu. Lotte T-särk on Mosaici üks läbi aegade müüdumaid tooteid," lisab ta.

Eesti Joonisfilmi tegevjuht ja "Lotte" filmi produtsent Riina Sildos ei usu, et filmile kulunud 32 miljonit krooni kunagi tasa teenitakse.

Sildose sõnul on Lotte kaubamärgiõigused Eesti Joonisfilmil, autorid on ettevõtte kaasosanikud. Vastavalt autoriõigusele ei ole kellelgi õigust Lotte kujutist toodetel kasutada.

Küsimusele, kui suur tulu tuleb Lotte lasteriiete ja muude toodete müügist Eesti Joonisfilmile ja autoritele, vastab Sildos, et see on reguleeritud lepingutega - tavaliselt litsentsitasu nagu mujal maailmas. Täpsemad arvud jätab ta avalikustamata. Sildose sõnul on Eesti turg väike ja summad marginaalsed. Varem on ta öelnud, et enim on tulu toonud mahlad.

Lotte on kahtlemata Eesti kontekstis väga õnnestunud tegelane ja igati sobilik nimi lasterõivaste kollektsioonile. Ta on Eesti lastele omane nii filmi kui ka raamatu kaudu. Väljaspool Eestis on ta lihtsalt rahvusvaheline nimi. Lotte toodete müük väljaspool Eestit ei sõltu üksnes filmi ja tegelaskuju omaksvõtust, vaid konkreetsetest toodetest ja hinnaootustest. Meie kadedad küll pole. Meil on oma rada käia, erinevaid võimalusi oma tootmist laiendada.

Hetkel kuum