Christel Karits • 24. jaanuar 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Köstri Virve merine pidu

"Meri on, meri jääb ..." on ilmselt lugu, mis kõlab pea alati, kui kusagil ühislaul üles võetakse ja ainuüksi sellest piisaks, et end laulurahva südamesse jätta. Kuid Virve Köster on peale selle rahvaliku hiti loonud veel üle 200 laulu ning kõik on täiesti oma tahtmise järgi tehtud.

30. jaanuaril saab Virve 80aastaseks ja selle tähtsa päeva tähistamiseks korraldab Kihnu Instituut suure galakontserdi, milles löövad kaasa laulumemme austajad nii mandrilt kui ka mere tagant.

"Maailmas on vähe lauljaid ja heliloojaid, kes oma 80. sünnipäeva täies elujõus laval tähistavad," ütleb kontserdi üks initsiaatoritest ja juhtidest Mark Soosaar. Ta lisab, et peale Frank Sinatra ei meenu talle kohe kedagi.

Kontserdi esimene osa on kihnuteemaline ja kannab alapealkirja "Virve elutee üle laulumere".

Seda vaatust juhivad Mere Marju Kihnust ja Kase Mark Manijast.

Alustab Virve ise paari soolonumbriga. Esimene laul ongi päris esimene. Selle kirjutas Virve 14aastaselt. Laulumemme ema oli kange Kihnu naine, kes käis mandri peal räimevooris. Enne koju tagasi jõudmist peatuti tavaliselt Tahkuranna kõrtsis. Kodus rääkis ema oma seiklustest pisikesele Virvele ja üks kord otsustas tüdruk need lood laulu sisse panna. Otsis reinlendri viisi ja tegi ära.

Nii algas Virve Kösteri ehk Järsumäe Virve loometee, mis kestab tänaseni, sest nagu ta telefonitsi tunnistab: "Tahaks teha oma lastele veel ühe jõulu- ja uusaastakasseti."

Virve pole kitsi ja laulab osa juba peaaegu valmis jõululaulust. Ehedalt ja otse südamesse.

Mõistagi on pühapäeval ka pere koos memmega laval. Kuulda saab ansamblit, milles emale ja vanaemale annavad kaunihäälelist tuge ja mängivad pille tütar Urve Uustalu, lapselapsed Reena Laos ja Raina Kiviselg ning neli lapselapselast. Veel astuvad üles Kihnumua naised ja ansambel Kihnu Poisid.

Tänavune Pärnumaa kultuuripärl Virve tunnistab, et suure osa lauludest on ta paberile pannud öösel ja mõni neist on läinud ka oodatust palju pikemaks, sest kui ta juba "juti sisse saab", ei saa ta enam pidama. Teinekord jookseb aga ilus laul hoopis jalgrattaga poes käies välja. Sellepärast peab tee peal pliiats ja paber taskus olema.

Läinud aasta lõpus esitles Virve koos sõprade ja mõttekaaslastega oma uut laseriga tehtud plaati "Süda on nooruse värav". Sellel kõlavad juba klassikaks saanud laulud ja 17 vähemtuntud, kuid mitte vähemkõlavat lugu.

Pillid mängisid sisse multiinstrumentalist Olavi Kõrre, kes ka plaadistamise üks eestvedajaid oli, Pärnu ja Audru pillimeeste pasunakoor Önn Tuli Öuele, suupilliorkester Piccolo, Audru Jõelaevanduse Punt, akordionivirtuoos Raido Koppel, klarnetist Sander Udikas ning lõõtspillikangelased Aivar Teppo ja Asso Int. Kontserdi teises osas on oodata lavale neid ja veel palju teisi tegijaid üle Eesti.

Kas "Merepidu" tuleb? Muidugi! Sest Kukerpillid on ka kohal.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt