Peeter Raidla • 7 veebruar 2008

Uus prügieeskiri lõpetab sorteerimistehase töö

Tehingu hinnas - 80 miljonit krooni - lepiti kokku juba läinud aasta novembri alguses, mil USA eeskujul loodud tehas ka oma tootmistegevuse lõpetas ning 150 inimest koondas. Sealt alates rändavad tallinlaste olmejäätmed ilma sorteerimata otse prügilasse.

"Meie äri oli loogiline ja roheline, aga poliitikud leidsid, et see pole vajalik," tõdeb nüüd juba endist tehast omanud osaühingu üks omanikke ja juhatuse liige Aleksei Morozov. "Seadusemuudatused ja Tallinnas kehtivad jäätmete käitlemise eeskirjad ei nõudnud lihtsalt enam sorteerimistehase olemasolu. Kui sinnani toodi meie tehasesse sorteerimiseks keskmiselt 450 tonni prügi päevas, siis nüüd rändab see kõik otse prügimäele. Meie tehasest käis läbi 50-60 protsenti Tallinna prügist."

Küsimusele, kui palju pärast võlgade tasumist ja tehtud investeeringute mahaarvamist 80 miljonist kroonist tehase omanikele puhtalt kätte jääb, pakub Morozov vastuseks, et suurt mitte midagi.

Tehasele kuulub ligi nelja hektari suurune kinnistu, millel lasuvad kurva saatuse tunnismärkidena 2007. aastal Tallinna Prügila kasuks seatud kaks 4 miljoni krooni suurust hüpoteeki. Seda lisaks Hansapanga kasuks seatud varasematele hüpoteekidele 22,5 miljonile kroonile.

Suurkäitleja Cleanaway osalusel tegutseva ASi Tallinna Prügila juhatuse esimees Allan Pohlak leiab, et "sorteerimistehas oli juba algusest peale surnult sündinud projekt". "Liigiti kogumisega tuleb tegelda jäätmete tekkimise kohas ehk siis kodudes ning uuest aastast see nii käibki," sõnab Pohlak. "Ma ei saa öelda, et olmeprügi hulgas oleks nüüd eraldi kogutavaid jäätmeid varasemast rohkem."

Ka Cleanaway konkurent AS Ragn-Sells kinnitab ärijuht Agu Remmelga suu läbi, et olmejäätmed veetakse otse prügilasse. "Kontroll selle üle, kas olmeprügi hulgas leidub ka eraldi kogumist eeldavaid jäätmeid, on pandud prügiauto juhile," nendib Remmelg. Temagi peab sorteerimistehase saatust paratamatuseks. "Selliseid sorteerimistehaseid pole kusagil Euroopas," ütleb ta. "Pealegi pole selline prügi sorteerimine tervisekaitse seisukohalt lubatud."

Remmelga sõnul kavatseb Ragn-Sells endise sorteerimistehase territooriumil hakata käitlema ehitusjäätmeid, et need taaskasutusse suunata, sorteerimisliin leiab kasutust kogutud pakendite sortimisel.

Kui keisrinna Katariina II tegi 320 aastat tagasi ringsõidu Venemaa vallutatud uusaladele, käskis Vene-Türgi sõja kangelaskindral Georgi Potjomkin ehitada majamakette, et need eemalt vaadates jätaksid mulje õitsvast külaelust.

Samalaadne potjomkinlus toimib praegu ka jäätmekäitluses - vaatamata keskkonnaametnike väidetele, et prügilasse jõuavad vaid eelsorteeritud jäätmed, rändavad sorteerimata prügikoormad otse prügimäele. Tean enda pealt, et vaid vanad ajalehed ja papist taara lähevad maja kõrval seisvasse eraldi konteinerisse. Muid kogumiskaste elamute juures tavaliselt ei ole. Ja kuidagi imelik on hakata oma prügiga toidupoodi minema, mille paraadukse ette on meie jäätmemajanduse potjomkinid lasknud klaasi ja plastmassi tarvis eraldi konteinerid paigaldada.

Hetkel kuum