Linnapeade edetabel: Rakvere meer on rikkam kui Savisaar

28. märts 2008, 07:26

Eestis on ametlikult 33 linnapead. Äripäev
hindas neile kuuluva kinnisvara ja äriosaluste väärtust ning selgitas välja
kümme kõige jõukamat linnapead.

Hinnangu aluseks võetud andmed pärinevad äriregistrist ja kinnistusraamatust. Konkreetsete maatükkide hinna määramisel on aluseks võetud maa-ameti peetav tehingu- ja hinnastatistika maakondade ja valdade lõikes. Linnades asuva kinnisvara väärtuse hindamisel on arvestatud kinnistutel lasuvate hüpoteekide ning Kuldses Börsis avaldatud analoogsete objektide müügikuulutustega.

Vaatamata mitme linnapea etteheitele, et olen laenud ära unustanud, on kinnisvara tagatisel võetud laenud ja ka näiteks tarbimislaenud sellegipoolest jäetud siinkohal tähelepanuta. Seda põhjusel, et eraisiku omandusse kuuluva kinnisvara tagatisel võetud laenude tagasimaksmine toimub valdavalt palgast ning kinnisvara väärtust see kuidagi ei mõjuta.

1. Andres Jaadla, Rakvere linnapea, 20 mln kr

33,33protsendiline osalus ASis Domen Grupp. Kinnisvara- ja valdusfirmana tegutseval Domen Grupil on väga hea äriseis. Aastail 2005 ja 2006 jäi müügitulu 30 mln kr kanti ning puhaskasumit teeniti vastavalt 1,4 ja 3 mln kr. Ettevõtte varade maht ulatus 2006. aastal üle 17,8 mln krooni ja omakapital üle 11,5 mln kr. Ettevõtte omandis on hetkeseisuga kuus korterit ja 3 krunti, mis kõik asuvad Rakveres.

Domen Grupi koosseisu kuuluvad mitu tütarfirmat, kellele kuulub samuti mitu kinnisvaraobjekti. Kõike seda arvestades võib emafirma Domen Grupi väärtuseks pakkuda oluliselt suurema summa kui ettevõtte bilanss seda eeldab - seega kõik kokku hinnanguliselt 42 mln kr, millest Jaadla osa on 14 mln kr.

Rakvere linnapeale kuulub veel neljandik Läänemaal asuvast 29,9 hektari suurusest maaomandist ja pool Saaremaal asuvast ligi 14 hektari suurusest maatükist, samuti ainuisikuliselt korteriomand Rakvere linnas. Jaadla osaluse koguväärtus on hinnanguliselt 6 mln kr.

Rakvere linnapea Andres Jaadla kinnitab, et ei tunne end rikka inimesena ning peab ennast pigem keskmikuks. "Mul on küll palju tööd ja hea palk, aga see kulub valdavalt elamiseks, arvete maksmiseks ja korterilaenu tasumiseks," lisas ta.

2. Edgar Savisaar, Tallinna linnapea, 16,1 mln kr

100protsendiline osalus osaühingus Fixor Holding. Kinnisvara ja valdusfirmana tegutseva Fixor Holdingu majandustulemused on olnud väga head. Näiteks 2006. aastal teeniti 14,6 mln krooni suuruse müügitulu juures 2,8 mln kr puhaskasumit. Varade maht oli 7,1 mln kr ja omakapital 6,9 mln kr. Praegu on ettevõtte omandis Keila-Joa puhkekeskuses soliidne krunt koos majaga, mille ehitusalune pind on 170 ruutmeetrit, ning lisaks pool 11,2 hektari suurusest Salusaarest, mis asub Põlvamaal Pihkva järve vesiala serval. Fixor Holdingul on 5protsendiline osalus osaühingu Keila-Joa Sadam ning kaks tütarfirmat. Ettevõtte varade maht oli siis 3,9 mln kr. Fixor Holdingu kui kontserni hinnanguline väärtus võiks olla 10 mln krooni.

100protsendiline osalus osaühingu MKS Grupp. Ettevõte hoiab üleval väikest ringhäälingufirmat Raadio Viru, mis levib Jõhvi, Rakvere ja Tapa kandis. Majanduslik edu on seni üsna kahvatu: 2006. aasta müügitulu oli 0,75 mln kr ja puhaskasum veidi üle 2500 krooni.

Tallinna linnapea ainuomandis on Hundisilma talu Lääne-Virumaal Vihula vallas. 14,1 hektari suurusel maatükil on ehituste alust pinda 434 ruutmeetrit. Maa-ameti eelmise aasta hinnastatistika põhjal võiks talu väärtus olla hinnanguliselt 4 mln krooni. Tallinnas asuv eramu on küll kinnistusraamatu järgi abikaasa Vilja ainuomandis, kuid et Edgar Savisaar ise on selle oma majanduslike huvide deklaratsioonis kirja pannud kui ühisomandi, siis lisame linnapea varanduse hulka veel 2,1 mln kr (kinnistule on seatud 4,25 mln krooni suurune hüpoteek, mis on enam-vähem võrdne maja tegeliku väärtusega).

"Saan aru, et Äripäeva poliitilistes huvides võib olla lugejate tahtlik eksitamine, näidates minu varasid suuremana kui nad on, aga teil peaks ka olema mingisugune ajakirjaniku eetika. Igatahes ma vähendaksin teie pakutud summat rohkem kui poole võrra. Näiteks Hundisilma talu ostsin 1995. aastal 200 000 krooni eest. Aeg on teinud oma töö ja raha väärtus on muutunud, aga küsisin ühelt tuttavalt kinnisvaraärimehelt, kes arvas, et üle kahe miljoni ma Hundisilma eest küll ei saaks," ütles Savisaar.

3. Kersti Sarapuu, Paide linnapea, 10,9 mln kr

50protsendiline osalus ASis Kingstor, millele kuulub Paide kesklinnas kinnistu koos mitmekorruselise hoonega, kus tegutsevad Nelja Kuninga hotell, Kuldkrooni hotell ning mõni büroo. Ettevõtte tegevus ongi hoone väljaüürimine. Viimaste aastate müügitulu on kõikunud 1,41 ja 1,49 mln kr vahel ning puhaskasum 0,31 ja 0,38 mln kr vahel. Varade maht oli 2006 aruande põhjal 4,4 ja omakapital 1,6 mln kr. Kinnisvara bilansiline väärtus on 4,2 mln kr. Kingstori hinnanguline väärtus on 6,8 mln kr.

50protsendiline osaluse ASi Neli Kuningat. Aktsiaselts tegeleb samanimelise hotelli ja restorani opereerimisega ASile Kingstor kuuluvas hoones. Müügitulu on kõikunud 2,3 ja 2,5 mln kr vahel, aastail 2005 ja 2006 oli tulemiks paarisaja tuhande kroonine kahjum.

Paide linnapeale kuuluvad veel kaks korterit, üks Tartus ja teine Paides, ning 5,9 ha hoonestatud maad Järvamaal, mille koguväärtus on hinnanguliselt 5 mln kr. Lisaks on ta Tallinnas Kadriorus asuva korteri kaasomanik ning tema osa väärtus on hinnanguliselt 1,5 mln kr.

"Ma ei ole kunagi soovinud enda ümber niisugust tähelepanu, mis on seotud heal järjel olemisega. Pigem olen alati püüdnud keskenduda tegudele kellegi või millegi heaks. Usun teie heatahtlikkusse selle teabe avaldamisel," lisas ta.

4. Urve Tiidus, Kuressaare linnapea, 7,8 mln kr
5. Tarmo Tamm, Põlva linnapea, 7,1 mln kr
6. Kalle Jents, Viljandi linnapea, 6,4 mln kr
7. Jaan Aiaots, Põltsamaa linnapea, 5,4 mln kr
8. Viktor Svjatõšev, Jõgeva linnapea, 4,2 mln kr
9. Avo Põder, Võhma linnapea, 3,1 mln kr
10. Kalju Siilivask, Kallaste linnapea, 3 mln kr

Aga Kruuse ja Viisitamm? Lugejate võimalikule küsimusele, miks ei ole edetabelis Tallinna linnapea kõrval ka teiste meie suuremate linnade meere, on äärmiselt lakooniline vastus: nende varanduslik seis ei olnud edetabelisse pääsemiseks piisav.

Näiteks Tartu linnapea Urmas Kruuse pole omanikuseisuses üheski äriühingus. Talle kuuluva neljandikuga elamukinnistust Tallinnas ja poolega elamukinnistust Tartust asub Kruuse linnapeade jõukuse edetabelis teise kümne alguses.

Pärnu linnapea Mart Viisitamm on küll osanik osaühingus 2+3 Mööbel, et siiani on selle tegevus olnud äärmiselt tagasihoidlik (müügitulu jääb alla saja tuhande krooni). Pool Tallinnas asuvast väikesest korterist jätab aga Viisitamme sootuks edetabeli kolmandasse kümnesse.

Ka ärilistest sidemetest puhas Narva linnapea Tarmo Tammiste jääb oma Tartus asuva 85ruutmeetrise korteriga esikümnest selgelt välja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. April 2008, 08:32
Otsi:

Ava täpsem otsing