Olavi Kärsna • 16. aprill 2008
Jaga lugu:

Justiitsministri teatritükk

Justiitsministeeriumis etendatakse maksumaksja raha eest "Säärast mulki". Loen riigikogu kodulehelt menetlusse võetud äriseadustiku muutmise eelnõu FIEsid puudutavat osa ja ei usu oma silmi. Kuidas on võimalik, et selline ebakompetentsus jõuab parlamenti? Kirjutajad pole absoluutselt aru saanud, mida nad oma kirjutisega muuta tahavad. Kas tõesti peavad ainult raamatupidajad ja audiitorid mõistma, et ots peab otsaga kokku klappima, ja juristidele pole see oluline?

Ilmselgelt ei kooskõlastatud eelnõud rahandusministeeriumiga, vaid tehti Koidula väljendit laenates "omaenese tarkusest". Ja tarkusega oli kahjuks täpselt nii nagu Koidula näidendis. Meelde tuleb samas justiitsministeeriumis koostatud ettevõtja õiguse õnnetu FIE-osa. Mis küll toimub Tõnismäel?

Maksukorralduse seaduses ja käibemaksuseaduses on kasutusel kaks segadusttekitavat väljendit: maksukohustuslane ja maksukohustuslaste register. Käibemaksuseaduses kasutatakse neid ainult käibemaksukohuslaste tähistamiseks, maksukorralduse seaduses räägitakse aga sama nimega registrist, kus registreeritakse mitmete maksudega seotud isikud, näiteks ka palgatöötajad. Seal peavad ennast arvele võtma need FIEd, kes pole registreeritud äriregistris, ja see registreerimine ei muuda neid käibemaksukohuslasteks. Sellest ei ole eelnõu autorid aru saanud.

Eelnõu kaotaks FIEde maksuametis registreerimise nõude ja tahaks kustutada kõik FIEd kõigist maksuameti registritest, aga ei keelaks registreerimata ettevõtjana tegutsemist. Kulusid saaksid tuludest maha arvata ainult äriregistris registreeritud ettevõtjad, ja äriregistris registreerimine tähendaks kohustuslikus korras käibemaksukohuslaseks muutumist. Tegemist oleks põhimõttelise pöördega maksunduses - ja seda korraldatakse ilma rahandusministeeriumita?!

FIEde äriregistrisse koondamise idee on ilmselt ajendatud soovist saada lihtne vastus lihtsale küsimusele: mitu FIEt on Eestis? Aga ka registreerimise ühte kohta koondamine ei muuda seda, miks siiani ühest vastust pole olnud: suur osa FIEdest saab lisaks ettevõtlustulule ka palka või pensioni ja sel juhul on maksustamisreeglid teistsugused.

Maksumaksjana olen osa Koidula teatritüki ettekandmisest kinni maksnud, aga tulemus ei meeldi mulle mitte. Peaosalistelt tuleks eelnõu selle osa koostamisele kulutatud raha tagasi nõuda.

Jaga lugu:
Hetkel kuum