Olavi Kärsna • 22. aprill 2008
Jaga lugu:

Kaubandusettevõtete elu läheb veidi lihtsamaks

Rida kaubandustegevuse seaduse ja majandustegevuse registri seaduse muudatusi jõustub 15. maist. Kahjuks jäi kohustus kinnitada iga aasta 15. aprilliks andmete muutumatust.

Edaspidi kuulub kogu ehitise puhastusteenus kaubandustegevuse seaduse mõjusfääri. Siiani rääkis see ainult vallasasjadega seotud teenustest, ja nagu eelnõu seletuskirjast lugeda, oli tõsine küsimus, kuidas suhtuda Eesti riigis seinte, lagede ja põrandate kui kinnisasja oluliste koostisosade puhastamisse. Nüüd on see kaubandustegevus koos kõige sellest tulenevaga.

Ära seletati ka e-kaubandus: nähtus, mille puhul kaupa või teenust pakutakse ja müüakse internetis ilma ostja ja müüja füüsilise kohalolekuta. Huvitaval kombel sai aga juba 2005. aastal üks internetis uksi vahendanud osaühing 50 000 krooni trahvi selle eest, et ei olnud majandustegevuse registris registreeritud.

Majandustegevuse registris täiendava registreeringuta võivad toidupoed lubada klientidel midagi ka kohapeal süüa, toitlustusettevõtted neil toitumise kõrvalt lehti lugeda ja piljardit mängida ning neile ka midagi kaasaviimiseks müüa. Täiendavat registreeringut ei nõua selliste asjade müük, millega ostjale teenuse osutamine kaasas käib, nt aiamaja, mööbli kliendi juures kokkumonteerimine. Müüjal ei pea enam olema rinnas nimesilti ja müügikoha seinal ei pea eksponeerima kauba või teenuse müügi õigust tõendavat paberit. Olemas peavad registreeringud ja load endiselt olema ja tõendada tuleb neid kontrollima tulnud volitatud ametnikele.

Kauplemisaja võib registreerimisel kirja panna nii, nagu asi tegelikult käib. Siiani oli probleem kauplemisajaga neil, kes klientidega telefoni teel kokkusaamise aja kokku leppisid. Kauplemisaeg on teoreetiliselt mitte ainult aeg, mil kaubelda tohib, vaid ka see aeg, mil kaupleja on kauplemiskohas klientidele kättesaadav (sellest läkski lahti see 50 000kroonise trahvi lugu) ja pannes kirja "ööpäevaringselt" või "24h", nagu neile siiani soovitati, oleks tulemus ... kole mõeldagi.

Registreerimisavaldusele võib edaspidi alla kirjutada vaid allkirjaõiguslik isik, mis äriühingute puhul tähendab juhatuse liiget. Ei usu, et palgatöötajail oleks mõtet volitustega sebima hakata, kuigi teoreetiliselt ju võiks. Kauplemist on võimalik registreerida ka hooajalisena, ja siis ei pea igal aastal minema seda hooaega uuesti registreerima.

Jaga lugu:
Hetkel kuum