Villy Paimets • 10. juuli 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Nädal Villy Paimetsa pilgu läbi

Nädal pärast Anu Saagimi tagumiku nägemist on möödunud suuremate vahejuhtumisteta. Üks lennuk kukkus alla, üks alpinist samuti, mõned üksikud tapetud, kuid ei ühtki suuremat metsapõlengut ega pepuvälgutust. Eesti elu on temperatuurile vaatamata suviselt sündmustevaene.

Oleme oma Ääre äride projekti raames seni kuues vallas käinud ning senikogetu põhjal võib öelda, et elu maal on täitsa võimalik, isegi järgimisväärne. Vaid teed teevad valdadele muret. Õnneks ongi nüüd valitsus härjal sarvist haaranud - alles eile tuli uudis, et Eestimaa teedele eraldatakse 5,5 miljardit krooni. Lähemal uurimisel selgub küll siiski, et suurem osa sellest rahast läheb pealinna piirkonna elanike teevaeva vähendamiseks ja elu parandamiseks, kuid küll see raha ükskord maale ka jõuab!

Pealegi, kas üha kallinevate kütusehindade juures saabki mingist liiklusest tulevikus üldse rääkida? Õnneks on valitsus sellelegi mõelnud - eile tuli ka uudis, et majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Partsi arvates võiks riik ligi 3 miljardi krooni eest uusi ronge osta. Tõepoolest, miks ka mitte? Raudtee sai ju kenasti pealt kahe miljardi krooni eest tagasi ostetud, midagi peab sellega nüüd siis peale ka hakkama. Pealegi, eks see majandus hakka ükskord ometi kasvama ka.

Samas on majanduslangusel omakorda omad plussid - näiteks saab väike Meremäe vald tänavu teede remondile planeeritud raha eest mitu korda enam teid korda! Vallavanema sõnul saavad KÕIK nende valla teed peatselt tolmuvaba katte! Ometi pole Meremäel ei presidendi ega isegi mitte presidendiproua maakodu. Jah, vihjan siinkohal kahemiljonilise rahasüsti saanud Ärma talust mööduvale endisele kruusateele.

Sama Ääre äride lugudeseeriaga on toimetuserahvale silma jäänud omamaise looduse kehv ärakasutamine. Vähe sellest, et näiteks fotograafi sõnul jätavad Peipsi-pealsed vallad räpase mulje, pole tänini, pea 20 aastat pärast iseseisvumist, Peipsi järve äärde arvestatavat turismitööstust tekkinud.

Ometigi on potentsiaal ju meeletu.

Väike isiklik mure ka - nimelt vahetan peatselt naisega kohad ning jään ise lapsehoolduspuhkusele. Kuid kui hea lugeja nüüd siinkohal mõtleb, et mis see siis ikka ära ei ole, siis ei, õnneks on leiutatud bürokraatia. Niisiis, meil Eesti Vabariigis on olemas ID-kaart, riigiportaal x-tee ja palju muud e-estoniat. Seega, arvasin, et login mobiil-IDga x-teele, esitan vastava avalduse ja korras. Aga ei!

Nüüd peab naine kuidagiviisi sotsiaalkindlustusametile oma nõusolekust teatama. Paberil. Ning nagu sellest veel vähe oleks, peame me mõlemad tööandjalt hankima tõendi, üks lapsehooldusuhkusele minemise, teine selle katkestamise kohta. Oeh. Ning seda enne eelmise kuu 15. päeva. Oeh. Häda ja viletsus.

Kas ei võiks siis olla lihtsalt nii, et kui x-tee kaudu on minu avaldus laekunud, teeb riik senisele vanemahüvitist saanud vanemale päringu, et kas see soov on mõlemale vastuvõetav ning nii jääbki. Aga ei. Ning nende ridade kirjutamise ajal käib naine, magav laps süles, ühe vale maja juurest teise juurde, täitsa vale paber kaasas. Homme jälle!

Kena suve!

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt