USA asepresident Dick Cheney avaldas Gruusiale toetust

04. september 2008, 13:03

USA asepresident Dick Cheney mõistis täna
Thbilisis hukka Venemaa „invasiooni“ Gruusiasse ning avaldas Gruusiale toetust,
nimetades riiki USA „ustavaks sõbraks“.

Cheney visiit on kõige kõrgemal tasemel USA ametniku visiit Gruusiasse pärast Venemaa vägede sissetungi, mida Cheney nimetas invasiooniks Gruusia suveräänsele territooriumile ning illegaalseks ühepoolseks katseks Gruusia riigipiiri jõuga muuta, vahendas Bloomberg.

Cheney kinnitas Gruusia presidendile Mihheil Saakašvilile, et USA toetab Gruusia territoriaalset terviklikkust, pärast seda, kui Venemaa on toetanud separatistlike Lõuna-Osseetia ja Abhaasia iseseisvust.

Saakašvili võimuloleku ajal on Gruusiast saanud USA tugev liitlane Venemaa tagaõues. Gruusia on USA liitlane Iraagis ning oluline transiitriik USA toetusega torujuhtmele, mis avab Kaspia mere energiavarudele pääsu maailmaturule Venemaa territooriumi läbimata.

Eile teatas USA president George W. Bush, et USA annab Gruusiale miljard dollarit sõjakahjude hüvitamiseks ning kodu kaotanud perekondade ümberasustamiseks. Lisaks teatas Rahvusvaheline Valuutafond, et laenab riigile valuutavarude täiendamiseks 750 miljonit dollarit.

„Gruusia majanduse sisemine tugevus koos Gruusia rahva ettevõtlikkusega on Venemaa invasiooni majanduslikku mõju pehmendanud,“ ütles eile USA välisminister Condoleezza Rice. „Siiski vajab Gruusia palju abi, eriti majanduslikku,“ jätkas ta, lisades samas, et sõjalise abi andmist on veel vara arutada.

Dick Cheney kohtus eile ka Aserbaidžaani presidendi Ilham Alijeviga, kellele kinnitas, et USA on valmis tegema koostööd Türgi ja teiste Kaukaasia riikidega täiendavate kanalite rajamiseks energiakandjate eksportimiseks. Aserbaidžaanist peaks algama torujuhe, mis tooks Kaspia energiavarud maailmaturule Venemaad läbimata.

BP Bakuu- Thbilisi-Ceyhani torujuhe suudab praegu päevas Gruusia kaudu Türgisse tuua miljon barrelit Aserbaidžaani naftat . Teine BP osalusega torujuhe Bakuu-Supsa transpordib Aserbaidžaani naftat Gruusia Musta mere rannikule. Plaanitav Nabucco torujuhe, mida toetab EL, peaks hakkama Kaspia regioonist Türgi kaudu gaasi Lääne-Euroopasse transportima 2013. aastal.

Gruusiast plaanib Cheney edasi lennata Ukrainasse, kus eile lahvatas paraku uus poliitiline kriis, kui president Viktor Juštšenko partei otsustas valitsuskoalitsioonist lahkuda. Seda protestiks selle eest, et peaminister Julia Tõmošenko partei lõi parlamendis mesti opositsioonis oleva Moskva-.meelse Regioonide parteiga.

Nii Ukraina kui Gruusia pürivad NATO liikmeks ning USA on olnud selles nende suurimaid toetajaid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
04. September 2008, 19:10
Otsi:

Ava täpsem otsing