Uut tüüpi päikesepatareid tegid rekordi

04. november 2008, 20:52

Hiina ja Šveitsi teadlased teatasid, et
saavutasid uut tüüpi päikesepatareidega läbi aegade parimaid tulemusi.

Seda tüüpi päikesepatareisid peavad paljud teadlased peamiseks lahenduseks, mis võiks aidata päikeseenergia muuta tulevikus peamiseks energialiigiks.

Uurimistöö käigus arendati edasi Grätzeli päikesepatareid, mis põhineb orgaanilisel värvainel. Teadlased loodavad, et tulevikus kasutatakse selliseid patareisid kodude ja äride varustamiseks energiaga ning ka muude praktiliste rakenduste jaoks. Uurimistöö ilmub ajakirja The Journal of Physical Chemistry C 13. novembri numbris, kirjutas Physorg.

Uurimisrühm eesotsas Peng Wangiga valmistas päikesepatareid, mis koosnesid titaandioksiidist ja valgust koguvatest värvidest. Need päikesepatareid on tavalistest ränil põhinevatest päikesepaneelidest ka odavamad. Siiani polnud sellised paneelid valguse elektriks muundamisel aga kuigi tõhusad. Lisaks langes nende töökvaliteet pärast päikesevalguse kätte asetamist kiiresti.

Uues uurimuses kirjeldavad teadlased laborikatseid uut tüüpi ruteeniumil baseeruva värviga kaetud päikesepatareidega. Selline värv peaks parandama patareide valguse kogumise võimet. Uute patareide efektiivsus oli koguni 10 protsenti, mis on sellist tüüpi patareide rekord. Uued patareid olid vanematest ka stabiilsemad kõrgete temperatuuride juures, säilitades enam kui 90 protsenti oma algsest tootlusest pärast tuhandet tundi täisvalguse käes.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2008, 13:28
Otsi:

Ava täpsem otsing