Urve Vilk • 23. november 2008 • 4 min
Jaga lugu:

1. koht: Ma olen audiitor, mitte võlur

OÜ I. S. Audiitorteenuste käive kasvas eelmisel aastal 1,51 korda ja kasum 69%. Mis selle taga oli?

Eelmine aasta ja ka see aasta on läinud hästi tänu sellele, et on tulnud uusi kliente ja sain hinda tõsta.

Sel aastal võib käive olla isegi suurem, klientide arv on olnud võrreldes eelmise aastaga umbes sama, aga hinda tõstsin rohkem kui eelmisel aastal.

Püüan igal aastal veidi hinda tõsta, aga mitte iga kord ei tule see välja. Kui firmal on läinud halvasti, ei taheta mõnikord üldse maksta. Mõned ettevõtted jätavadki arve maksmata. Neid on küll vähe, eelmisel aastal oli kolm: üks firma läks pankrotti, teisel olid ka probleemid, kolmas tegutseb kenasti edasi. Aga inkassosse ei hakka ma seda ka andma.

Miks jäetakse maksmata?

Hinnad on kokkuleppel, teen kalkulatsiooni, kui palju aega kulutan ning millist summat palun. Vahel öeldakse, et ei taheta maksta selle eest, et vormistan hiljem dokumente.

Tihti ei saada aru, mis üleüldse on audit ja kes on audiitor. Mõned arvavad, et ma olen revident, kes peab kõike vaatama. Siis selgitan, et olen audiitor, kes vaatab pisteliselt, mitte ei kontrolli kõike. Jääb oht, et ma vigu ei leia, see on lepinguski kirjas.

Ja vahel öeldakse, et te olete audiitor, mõelge midagi välja, kuidas probleemist pääseda. Aga mina olen audiitor, mitte võlur.

Kas pettusi on keeruliseks muutunud majandusolude tõttu rohkem?

Pole seda märganud, need, kes tahavad petta, teevad seda igal ajal. Inimesed otsivad uusi väljapääse, mõnikord ei paista tehing puhas välja, sest me pole selliste tehingutega harjunud, aga lähemalt vaadates on kõik siiski korras.

Tänavune aasta on raske aasta, aga seda pole ma veel kontrollinud, võib-olla midagi tuleb, aga seda näeb järgmisel aastal.

Milliste teguritega arvestate järgmise aasta eelarvet tehes?

Töötajate arv firmas jääb samaks. Kindlasti mõjutab meid audiitortegevuse seaduse muutmine. Määr, millest algab auditi kohustus, kasvab ning seetõttu mõned väiksemad kliendid kaovad. Eriti suuri firmasid käibe järgi mul ei ole, pigem on tegu väiksemate ja keskmiste ettevõtetega.

Väikesel ettevõttel on raskem hakkama saada: kui firma on väike, on ka kliendid väikesed, nii et nad ei saa nii palju maksta kui suured firmad.

Ma ei saa võtta nii suurt tasu kui KPMG, kus auditit läheb tegema terve brigaad. Võib-olla sellised väikesed firmad, nagu minu oma on, kaovad tulevikus ära.

Ning kindlasti mõjutab majanduse areng. Kui majandusel läheb hästi, läheb ka audiitoritel hästi.

Mida olete teinud selleks, et ka järgmisel aastal oma valdkonnas edukas olla?

Spetsiaalselt pole ma midagi teinud. Teen oma tööd. Kui klientidesse suhtuda hästi, järgida audiitoritele kehtestatud reegleid, olla kompetentne ja on olemas ka kogemus, tulevad kliendid ise sinu juurde. Vähemalt minul on nii.

Kas ja kuidas muutub keskmine palk teie ettevõttes 2009. aastal?

Praegu lapsepuhkusel oleva töötaja asendaja palk tõuseb umbes 30%, minul endal ka ka 20-30%, oleneb kui palju on tellimusi.

Mis mahus investeeringuid 2009. aastal plaanite?

Ei planeeri investeeringuid teha. Võib-olla vahetan välja arvuti, aga see pole suur väljaminek, lisaks inventar, nagu telefonid jne.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt