Nordea: majandus kahaneb tuleval aastal 3,3%

26. november 2008, 15:07

2009. aastal võib Eesti SKP kahaneda 3,3%
ning esmaseid paranemise märke on oodata alles aastal 2010, seisab täna
avaldatud Nordea panga majandusprognoosis.

Tugevast majanduslangusest hoolimata jääb analüütikute hinnangul Eesti kroon püsima ning Eesti inflatsioonitase hakkab aasta lõpus langema.

Globaalse majanduskriisi mõju on olnud Baltimaade, Venemaa ja Poola majandustele erinev, kuid Nordea värske majandusanalüüsi järgi seisavad lisaks Lätile ja Eestile ka Leedu, Poola ning Venemaa oodatust järsema majanduskeskkonna jahtumise ees.

Nordea analüütikute prognooside kohaselt saab Eesti majanduskeskkonna edasiste arengute võtmeküsimuseks tööjõuturu paindlikkus ja võimekus pidurdada palgakasvu ning jaotada ümber töötajaskond langevate-kasvavate tööstussektorite lõikes.

Nordea majandusanalüüsi järgi on Läti latt järsu majanduslanguse ja sisemaise nõudluse pidurdumise tulemusena küll suure pinge all, kuid analüütikud usuvad valuutakursi püsimisse.

Leedu seisab prognooside kohaselt silmitsi järsema langusega 2009. aastal, mil sisemine majanduskeskkond nõrgeneb ja välisnõudlus väheneb globaalsest finantskriisist tulenevalt.

Poolale ennustavad Nordea majandusanalüütikud kaudsemaid ülemaailmse majanduskriisi mõjusid, mis väljenduvad eeskätt eksportturgude kasvu vähenemises ja turgude languses. Viimastest hoolimata peavad analüütikud tõenäoliseks Poola majanduskeskkonna olukorra paranemist 2009. aasta teises pooles.

Ülemaailmne finantskriis on teravalt mõjutanud ka Venemaa majandust järsu naftahinna langusega. Tugeva jälje Vene majanduskeskkonnale jättis omakorda augustikuus alanud sõjaline konflikt Gruusiaga. Tänaseks on Vene valitsus püüdnud majandust turgutada toetuspaketiga, mille väärtus ületab 10% riigi SKPst. Hoolimata riigipoolsetest abinõuetest prognoosivad Nordea analüütikud Vene majanduse jätkuvalt langemist 2009. aastal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. November 2008, 08:08
Otsi:

Ava täpsem otsing