Tõnis Oja • 11. detsember 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Silvano suuromanik aktsiad ära laenanud

Septembri lõpus teatas kergetööstuskontsern Silvano Fashion Group, et kavatseb ettevõtte aktsiaid kokku osta hinnaga kuni 3,5 eurot (54,75 krooni aktsia), mis oli väärtpaberi turuhinnaga (22,06 krooni) võrreldes üle kahe korra kallim. Varsti pärast börsiteadet kinnitas ettevõtte suuromanik Indrek Rahumaa Äripäeva vahendusel, et aktsiad on praegu väga soodsad.

Paraku pole "vaatamata väga soodsatele hindadele" Silvano ise oma aktsiaid eriti suure õhinaga tagasi ostma ei tormanud. Ehkki aktsionäride üldkoosolek lubas ettevõttel aasta jooksul aktsiaid tagasi osta kogusummas 3 miljonit eurot ehk 47 miljoni krooni väärtuses, on seni aktsiaid ostetud vaid 453 000 euro ehk 7 miljoni krooni eest hinnaga vahemikus 0,78 kuni 1,31 eurot (12,2 kuni 20,5 krooni) aktsia ehk kaks kuni kolm korda lubatust odavamalt.

Kuna ka kaks kuud tagasi Äripäevas ilmunud intervjuu initsiatiiv tuli ettevõttelt, siis minu jaoks on selleks üsna loomulik järeldus, et tegemist on katsega aktsia hinda "üles rääkida".

""Ülesrääkimine" on üsna karm süüdistus, seda pole kindlasti üritatud. Tagasiostul on reaalsed majanduslikud eeldused, mida leiate vastavatest börsiteadetest," vastas Indrek Rahumaa minu esitatud oletusele.

Paraku ei ole vastus eriti veenev, sest Silvano suuromanik Alta Capital on suure osa laenanud ja repolaenude tagatiseks pantinud ning seda ajal, mil aktsia hind oli kordades kõrgem kui praegu.

Kui 2006. aasta lõpu seisuga kuulus Alta Capitalile 28 miljonit Silvano (tol ajal veel nimega PTA Grupp) aktsiat, ehk 73,9 protsenti ettevõtte aktsiakapitalist. Ettevõtte aktsiaraamatu kohaselt kuulus eilse seisuga Alta Capitalile (erinevate nimede all) kokku 3,6 miljonit aktsiat ehk 9,1 protsenti aktsiatest.

Alates eelmise aasta maist on SIA Alta Capital Partners müünud repotehingu katteks (kohustusega aktsiad tagasi osta) kokku 30,5 miljonit aktsiat, selgus Finantsinspektsiooni emitentidega seotud tehingute registrist. Ettevõte on kokku emiteerinud 40 miljonit aktsiat.

Esimese repolaenu maht oli 1,75 miljonit aktsiat. Silvano FG aktsia hind oli siis 72,76 krooni, mis teeks tehingu väärtuseks 127 miljonit krooni.

Suurim tehing sõlmiti aga enam kui aasta hiljem, selle aasta augusti alguses, mil läks müüki (kõikide tehingute tingimuseks on kohustus aktsiaid tagasi osta) 14 miljonit aktsiat. Aktsia hind oli aga selleks ajaks langenud 28,95 kroonini, mis teeb tehingu väärtuseks veidi üle 400 miljoni krooni.

Kuu aega varem, juuli esimestel päevadel sõlmiti veel mitu tehingut, mille väärtus on aktsia turuhinda arvesse võttes 190 miljonit krooni.

Paraku juhtus aga nii, et Silvano aktsia hind oli kukkunud viimaste repolaenude sõlmimise aja tasemega võrreldes kolmandiku võrra ning varasemate laenude sõlmimise tasemega võrreldes polnud suurt midagi järgi jäänud. Seetõttu on Alta Capitali suuromaniku soov aktsia hinda kõikide võimalike meetoditega üles upitada täiesti arusaadav.

Just september-oktoober oli periood, kus laenuandjate margin call ehk lisatagatiste nõudmine muutus paljude ärimeeste jaoks probleemiks number üks.

Siit muutub ka ehk mõnevõrra mõistetavamaks investeerimispankuri ülemäärane agressiivsus Kalevi suhtes. Tegi ju Kalevi suuromanik Oliver Kruuda heas usus, et Alta ostab magusatootjaga (koos Terega) Kalevi aktsionäridele ülevõtmispakkumise, mis läks ülevõtjale maksma üle 100 miljoni krooni.

Indrek Rahumaa sõnul pole tegemist ülemäärase agressiivsusega. "Tegutseme rangelt kooskõlas sõlmitud lepingutega, mille sisu oleme korduvalt selgitanud, ja lähtume tehnilistes küsimustes eelkõige meie nõustajate arvamusest. Kalevi emotsionaalne reaktsioon antud küsimustes on pisut ebaprofessionaalne," kinnitas ta lisades, et nende tegevus Kalevi suhtes ei ole seotud SFGga.

Silvano Fahion Groupi turuväärtus on aktsia eilset sulgemishinda arvestades 275 miljonit krooni.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt