Raidla advokaadibüroo moodustas saneerimisüksuse

18. detsember 2008, 09:32

Eesti suuremaid advokaadibüroosid Raidla
Lejins Norcous moodustas saneerimisüksuse, mis hakkab aitama ettevõtteid
saneerimisprotsessi terviklikul korraldamisel.

Ühtlasi on uue üksuse ülesandeks nõustada ettevõtteid järgmisel nädalal jõustuva saneerimisseaduse mõistmisel, teatas adovkaadibüroo.

Saneerimisseadus on Eesti ettevõtjates tekitanud elavat huvi ning pannud suure osa seni ajutiste makseraskuste eest kaitsetuid ettevõtteid tõsiseid ettevalmistusi tegema, ütles Raidla Lejins Norcous nõunik ja seaduse üks autoritest Martin Käerdi. "Saneerimisüksuse meeskond on juba alustanud mitme saneerimismenetluse ettevalmistamist, mis on kavas käiku anda koheselt pärast seaduse jõustumist," lisas ta. Jüri RaidlaJüri Raidla

Saneerimisüksuse kokkupanekul on Raidla Lejins Norcous kombineerinud advokaadibüroo teatel kohaliku ja rahvusvahelise kogemuse ning praktika. Üksuse üheksaliikmelist meeskonda veavad lisaks Käerdile büroo partnerid, pikaajalise restruktureerimise ning pankroti valdkonna praktikud Toomas Vaher ja Raino Paron.

Saneerimine on majandusraskustesse sattunud ettevõtte majandusliku olukorra parandamine või normaliseerimine eesmärgiga taastada selle maksejõulisus. Uus seadus annab ettevõtetele, kes on juba sattunud või võivad sattuda ajutise iseloomuga majanduslikesse raskustesse, võimaluse paluda kohtult kaitset võlausaldajate nõuete eest kuni ajutiste raskuste ületamiseni.

Saneerimismenetluse algatamine kohtu poolt peatab ettevõtte suhtes läbiviidava täitemenetluse, viiviste ja leppetrahvide arvestamise, samuti lükkab see edasi võlgniku suhtes esitatud pankrotimenetluse läbivaatamise. Saneerimine toimub kava alusel, mille on koostanud saneerimisnõustaja ja kinnitanud kohus ja võlausaldajad.

Saneerimise käigus kasutatavad meetmed võivad hõlmata ka võlausaldajate nõuete ümberkujundamist – nende tasumise tähtaegade pikendamist, võlgade vähendamist või jaotamist tähtaegseteks osamakseteks. Saneerimise käigus võidakse kokku leppida ka see, et võlgade tasumine asendatakse võlgniku aktsiate või osadega. Eraldi rõhutab seadus vajadust arvestada saneerimisel ettevõtte kui tööandja rolliga.

Martin Käerdi näeb saneerimisseadust praktilise töövahendina paljude ettevõtete jaoks: "Lõpuks on raskete aegade üleelamiseks olemas ka selge õiguslik kaitse. Hea meel on tõdeda, et riigistruktuurid olid tõeliselt operatiivsed ning ootame huviga ka esimeste edukate protsesside realiseerumist," sõnas ta.

Maailmapraktikas on Käerdi sõnul saneerimist edukalt kasutatud üheksakümnendate keskpaigast. Seaduse väljatöötamisel lähtuti tema sõnul peamiselt Soome, Saksamaa ja USA kogemusest.

Raidla büroo partneri, kohtupraktika eksperdi Toomas Vaheri sõnul on saneerimine läbirääkimiste ja kompromisside teadlik ja struktureeritud juhtimine. "Vajalik on luua sünergia võlgnike, võlausaldajate ning saneerimisnõustaja vahel ning hoida likviidsusprobleemidega ettevõtted, juhul kui neil on potentsiaali nendest väljatulekuks, elus," sõnas ta.

Raidla Lejins Norcous on nõustanud mitmeid kompleksseid restruktureerimisi, sh Eesti ühe suurima välisinvesteeringuna loodud Galvex Estoniat ja Coal Terminali söeterminali Muuga sadamas, naftatransiidiäri liidri Eurodeki grupi ning metsatööstusgrupi Stora Enso grupi restruktureerimist.

Samuti on Raidla Lejins Norcous nõustanud paljusid kaalukaid pankrotiprotsesse, sealhulgas EVEA Panga, Eesti Maapanga ja ERA Panga ning AB Elukindlustuse pankrotimenetlusi.

Büroos aastaid erinevaid pankrotimenetlusi ning restruktureerimisprotsesse nõustanud partner Raino Paron nimetab seadust instrumendiks, mis annab võlgnike piiratud võimalustele uued väljavaated. "Meil on juba olemas väga põhjalik läbirääkimiste ja erinevate finantseerimisstruktuuride kasutamise kogemus. Saame nüüd kombineerida oma restruktureerimiste ja pankrotialast kogemust, et aidata ajutistesse raskustesse sattunud ettevõtteid. Täna ei ole selliseid ettevõtteid kindlasti vähe ning küsimus on eelkõige kogemustes ja oskuses kasutada seadusega antud kõiki võimalusi enda huvides," kinnitas Paron.

1993. aastal asutatud Raidla Lejins Norcous kuulub koos Läti, Leedu, Soome ja Rootsi partnerbüroodega 2004 loodud ühendusse RoschierRaidla, milles töötab 280 advokaati. Raidla Lejins Norcous Tallinna büroo partnerid on Jüri Raidla, Sven Papp, Raino Paron, Toomas Vaher, Jaanus Ikla ja Ants Nõmper.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. December 2008, 16:47
Otsi:

Ava täpsem otsing