Korteriühistute elu läheb kergemaks

22. jaanuar 2009, 12:59

Riigikogu õiguskomisjonis arutusel olnud
mittetulundusühingu seaduse muutmise eelnõu muutus mitmes
punktis korteriühistute jaoks soodsamaks, kirjutas dv.ee.

Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liikme Urmas Mardi sõnul kaks päeva kestnud õiguskomisjoni vaidlus oli pigem põhimõtteline: "Me ise juba pikemat aega hoidsime seda eelnõu kinni, kuna reas küsimuses ei jõutud kuidagi kokkuleppele. Me ei olnud nõus mõnede korteriühistu tegevuse seisukohalt oluliste justiitsministeeriumi poolt ettevalmistatud sätetega."

Mardi seletab, et esimene vaidlusalune küsimus oli ühistu üldkoosoleku päevakorda lisapunktide lülitamine. Kui alguses oli see võimalik 1/10 ühistu liikmete nõudmisel, siis lepiti kokku piirmääras 1/5. "See on tehtud vähemuse kaitseks," seletab Mardi. "Kui vähemus arvab, et mingi tähtis küsimus jäi päevakorrast välja, peab ta kirjutama avalduse ning see pannakse päevakorda. Tuleb ainult põhjendada, miks soovitakse päevakorda laiendada."

Teiseks sätestas õiguskomisjon üldkoosolekul esindamise piirangud. Korteriühistu liikmel on õigus iseseisvalt otsustada, kes esindab teda ühistus. Tõsi küll, ühistu võib oma põhikirjas piirata volituste arvu, millega võib üks inimene koosolekule tulla. "Näiteks, et üks inimene võib esindada mitte rohkem kui kaht korteriühistu liiget," seletab Mardi.

Kolmas vaidlusalune küsimus puudutas notarite osalemist ühistute koosolekutel. "Mina isiklikult arvan, et mõnel juhul on notari osalemine koosolekul suur pluss," arutleb Mardi. "Tagantjärele võib olla väga raske tõestada, et, ütleme, koosoleku protokoll peegeldab toimunut, aga notar tunneb ikkagi seadusi ja võib tõendada, mis tegelikult toimus. Notari võib kutsuda juhatus või 1/5 liikmetest, kuid mitte vähem kui 6 inimest. Nad esitavad juhatusele avalduse, et vajavad notarit, ning juhatus on kohustatud selle kutsuma."

Nagu märgib Mardi, notari kutsumisse tuleb suhtuda väga vastutustundlikult. Kuritarvitamise vältimiseks, kui koosoleku lõpuks selgub, et notarit vaja ei läinud, võib üldkoosolek hääletada selle poolt, et notari teenused maksaks kinni notari kutsunud inimene.

Ajalehe Delovõje Vedomosti küsimusele, kas riigikogu võtab vastu õiguskomisjoni esitatud muudatused, vastas korteriühistute liidu juhatuse liige: "Riigikogu eest on raske rääkida, kuid tundub, et muudatused lähevad läbi."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
22. January 2009, 14:57
Otsi:

Ava täpsem otsing