Kuld taas säramas

Mait Jüriado 23. jaanuar 2009, 22:27

Kulla hind on tõusuteel. Kas kulla hind
võib tõusta taas 1000 dollarini untsi eest?

Kuld kaupleb täna 900 dollari piirimail. Kui samas tempos tõus jätkub, oleme varsti 1000 dollari juures tagasi.

Kuld on läbi aegade olnud üks turvalisemaid investeerimispaiku. Selle nädala tõus pole ka mingi ime, sest USA finantssektor ning aktsiaturud tervikuna on viimastel nädalatel olnud kohutavad. Kullal läheb alati hästi, kui "maailma lõpp" saabuma hakkab. Kulla hind liigub sageli üles turu hirmuga, sest investorid otsivad turvalisemaid rahapaigutusviise.

Kulla hind tegi rekordi eelmise aasta märtsikuus, kui turul oli hirm suur Bear Stearnsi põhjamineku ajal. Tipuks tehti siis 1029 dollarit. Järgnes mitu kuud kukkumist ning järgmine kõrgpunkt tehti juulikuus, kui aktsiaturud taas vankuma lõid. Siis ujusid pinnale laenajate Fannie Mae ning Freddie Maci probleemid ning nafta tegi uue rekordi pea 150 dollari juures. Siis kukuti veel paar kuud ning septembris tehti taas kõrgpunkt, kui Lehman Brothers põhja läks. Sellest ajast saadik on trend küll alla olnud ning tippudest saadik on tehtud kõrgpunktide ajal madalamaid tippe, kuid praegu paistab trend olevat investori kasuks.

Nüüd on kuld jälle tuline. Arvestades seda, kui tuliseks on läinud viimastel aegadel ka finantssektoris, võib kulla hind suure tõenäosusega liikuda taas 1000 dollari juurde. Mida rohkem probleeme, seda parem kulla hinnale.

Kuld tõuseb sageli siis, kui dollar on nõrk. Nüüd on aga vastupidi. Dollar on tugevnemas, kuid sama on tegemas ka kuld. See on üks argumentidest, mis võib kulla hinna tõusus kahtlusi tekitada. Kuid ajalugu ei korda ennast alati. Näiteks eelmise aasta oktoobrikuus, kui Dow Jones tööstuskeskmine kukkus nädalaga praktiliselt 30% koos teiste indeksitega maailmast, kukkus ka kulla hind 900 dollari pealt 700 dollari peale. Ei olnud siis kukkumise eest kaitset üheski varaklassis.

Kullafutuurid maksid viimati 897 dollarit untsi eest. Täna on tõustud juba 4,5%. Viimase nädalaga on tõusu olnud aga juba üle 10%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
23. January 2009, 22:31
Otsi:

Ava täpsem otsing