Ain Alvela • 21. mai 2010 kell 11:38

Pealinna lasteaednikud hirmu küüsis

Ühe eralasteaia juhi hinnangul on pealinna munitsipaallasteaedade juhatajad ja õpetajad viimastel kuudel toimunud koondamiste ja rahakärbete tõttu sedavõrd hirmul, et keegi ei julge valitseva olukorra asjus, saati siis veel linnavõimu vastu suudki paotada.

Eralasteaia Midrimaailm juhataja Annika Haavisto pidas silmas hiljutist Tallinna lasteaedade juhatajate kokkusaamist linnapea Edgar Savisaare ja lasteaianduse spetsialistidega. Kui ametnikud-riigikogulased olid tund aega rääkinud, pakuti lasteaednikele välja, et nüüd võite küsimusi esitada. Võiks ju eeldada, et küsida oleks palju, asi aga päädis sellega, et kõik istusid pilgud maas ning keegi ei söandanud küsimiseks suud paotada.

"Munitsipaallasteaedade juhatajad on täiesti hirmu all, kardetakse oma koha pärast," tõdes Haavisto. "Ja paraku polegi neil mingit sõnaõigust," lisas ta.

Haavisto sõnul on kõige kurja juur eelmiste valimiste eelne lubadus tekitada Tallinnasse juurde 3000 lasteaiakohta ehk siis projekt "Igale lapsele lasteaiakoht". Et seda lahendada, üritas linn suruda juba niigi pilgeni täis lasteaedadesse veel paar-kolm kohta igasse rühma juurde. Välja jõuti olukorrani, kus rühmas on ühe õpetaja hallata kuni 26 mudilast.

"Üldiselt võib öelda, et Eesti lasteaiad on väga heas olukorras. Eraldi probleem on, et iseäranis Tallinnas on need lapsi pilgeni täis topitud," rääkis Haavisto. "Kui rühmas on ühe õpetaja käes ikka 26 last, siis ei suuda ka kõige võimekam pedagoog neile kõigile võrdselt tähelepanu osutada," märkis ta.

Haavisto sõnul oleneb lasteaia maine väga palju õpetajatest, kes praegustes tingimustes tahavad ja suudavad endast anda parima. Optimaalne õpetaja tähelepanu maht on tema ütlusel seitse kasvandikku, üle selle on liiast, sest kontakt õpetajaga kaob lihtsalt ära.

"Mul on südamest kahju lastest, kes peavad käima lasteaias, kus õpetaja istub laua taga ja jagab vaid käsklusi, kus lapsed saavad mängida vaid legoklotsidega, nendega ei tegelda, vaid ainult valvatakse, et üks teisele klotsiga pähe ei virutaks," täiendas Midrimaailma loovjuht Eneli Luiga.

Paanikast lasteaedade juhatajate seas annavad tunnistust ka levivad kuulujutud. Hiljuti näiteks avaldas ühe linnalasteaia juht kartust, justkui oleks linnavalitsusel plaanis osade lasteaedade juhatajad ära koondada ning määrata üks juhataja paari-kolme lasteaia peale n-ö ühiselt.

Äripäeva vastava järelpärimise peale vastas Tallinna haridusameti juht Andres Pajula, et need jutud ei pea mingil moel paika. "Me pole täna niisuguseid küsimusi mitte mõelnudki," kinnitas ta.

Hetkel kuum