Anne Oja • 18. veebruar 2011 kell 15:10

Koit Uus: toetuste süsteem sarnaneb loomaaiaga

Eesti ettevõtlustoetuste süsteem sarnaneb loomaaiaga, mille asukad ei tule vabas looduses toime, leiab Uuemõisa Invest ASi tegevjuht Koit Uus.

Ettevõtlustoetusi jagava EASi alguspäevil viis aastat sihtasutuse nõukogus olnud Uus võrdles praegust ettevõtete toetuse süsteemi loomaaiaga, kus maitsva palukese saamiseks tuleb tundma õppida talitaja hingeelu. Ta lisas, et sellise loomaaia asukad ei saa piirdeaia mahalõhkumisel ja riiklike toetuste kadumisel n-ö vabas looduses hakkama.

"See on vale signaal, kui ettevõtetes vaadatakse, mis asjadele antakse toetust. See on mõttetu tegevus. Oleks puhtalt minu teha, arutaks pärast valimisi, et tõmbaks loomaia tara tiba madalamaks ja valmistaks seltskonda ette vabasse loodusse minekuks," kommenteeris Uus.

Kui alustavate ettevõtete toetus välja arvata, jagaks Uus kõik ülejäänud toetused ettevõtete vahel võrdselt selle järgi, kui palju ettevõtted sotsiaalmaksu maksavad.

"Kui tahad regionaalset ettevõtlust mõjutada, töötad välja koefitsiendid, et Võrus maksad rohkem sotsiaalmaksu tagasi kui Harjumaal. Sama võib teha ekspordiga, kui tahad toetada näiteks eksporti Rootsi," täpsustas Uus.

"Ilmselt ei julge aga keegi minna Brüsselisse ja öelda, et võtame selle ettevõtlustoetuse raha riigieelarvesse ja alandame selle arvelt makse," lisas ta.

Diskussioonis osalenud majandus- ja kommunikatsiooniminister Juhan Parts tõdes, et riiklikul tasandil tuleks soodustada turumajanduse toimimist, kuid Eesti prioriteediks on toetada eelkõige kõrgtehnoloogilisi ja innovaatilisi ettevõtteid.

"Näeme neid kohti, kus turg ei toimi või on mingi arengupeetus," rääkis Parts. "Eraldi teemaks on kapitali kättesaadavus ja riigi roll selles. Oleme jõudnud sellesse ajaetappi, kus tahame olla teiste arenenud euroopa riikidega võrreldes konkurentsivõimelised ajades, mis meie praegusest menüüst puuduvad."

Parts mainis, et on ka põhimõtteliselt seda meelt, et toetused võiks ära kaotada. "Kuid praegune süsteem on ikka tekkinud dialoogis ettevõtete esindajatega," õigustas ta samas vanal suunal jätkamist. Koit Uusi etetvõtlustoetuste kaotamise ja sotsiaalmaksusoodustuse andmise ideed kommenteeris Parts ettepanekuga, et sama hästi võiks alustavatele ettevõtetele anda toetust juba äriregistris registreerimisel ja seda nii, et igaüks, kes tahab, läheb ja võtab.

"Ma ei istuks siis siin, vaid jookseksin äriregistrisse ja teeksin omale kohe 100 firmat," arendas Parts mõtte absurdini. 

Diskussioonil Rahvaliitu esindanud ettevõtja Jaan Toots avaldas arvamust, et riik peaks senisest rohkem toetama ühistransporti. "Ei saa eeldada, et igas peres peaks olema auto. Riik peaks toetama ühistransporti ja busside soetamist," rääkis Toots.

Hetkel kuum