Rendihinnad püsivad veel soodsad

Ketlin Rauk 22. juuni 2011, 00:00

Cramo Estoniast tööriistu laenutava Windoor ASi projektijuht Gunnar Poltruki sõnul rendib nende ettevõte eelkõige tõstevahendeid - tõstukeid ja tellinguid, aeg-ajalt vähesel määral ka seadmeid. "Laenutusturg on viimase aastaga märgatavalt soodsamaks muutunud, vähemalt Tallinnas ja Tartus küll," tõdes ta. "Praegu ületab pakkumine nõudluse, kuid kui ehitusturul natukegi tõusu tuleb, hakkavad kindlasti ka rendihinnad taas kerkima."

Poltruk usub, et tõstukeid tasub vähemalt nende ettevõtte puhul kindlasti laenutada, mitte osta. "Osta tuleks neid siis palju, pealegi on neid ju tarvis ka hooldada, sellel kõigel ei oleks mõtet," selgitas ta. "Endale soetada on aga mõttekas igasugused pisitööriistad, neid küll laenutama ei hakkaks."

Allahindluste ralli on peatatud. Cramo Estonia müügijuht Rait Mõtsmees ütles, et viimase aasta jooksul rendihinnad suuri muutusi teinud ei ole. "Püütakse säilitada kainet mõistust ja iga hinna eest seadmete renti enam väga ei toimu," kinnitas ta. "Suurele allahindlusrallile on püütud pidurid peale tõmmata, aga see ei tähenda seda, et headele klientidele allahindlusi ei tehtaks."

Mõtsmees nentis, et praegu renditakse kõiki seadmeid, aga eriti nõutud on tellingud ja erinevad tõstukid.

"Rentimisega on üldjuhul nii, et paljudel ehitusfirmadel on olemas valik käsitööriistu ja pisut enamgi - renditakse eritehnikat ja suuremaid seadmeid," selgitas Mõtsmees ning lisas, et nemad uuendavad ja täiendavad oma tööriistaparki igal aastal, et kvaliteetse ja laia tootevaliku kaudu pakkuda parimat teenust. Ta märkis ka, et tulenevalt amortisatsiooni astmest ja kasutusprotsendist võib tööriistade eluiga olla väga erinev.

"Kevad-suvisel perioodil on samblaeemaldaja ja muruõhutaja sellised tooted, mille rentimiseks tuleb meie töökatel ja tublidel eraklientidel pisut kannatust koguda," räägib Mõtsmees. "Talvisel ajal on üheks populaarsemaks seadmeks lumekahurid, mis on olnud abiks paljudele lumekoristusfirmadele ja ka eraisikutele."

A.A. Tööriistalaenutus OÜ juhataja Alvar Asi sõnul on vahepealsete keeruliste olude tagajärjel osade tööriistade hinnad veidi allapoole läinud, tõstnud aga pole nad hindu mitte ühelgi seadmel.

Õige aeg tööriistaparki uuendada. "Nüüdseks on turg õnneks veidi aktiviseerunud," tõdes Asi. "Vahepealne madalseis tekitas meil olukorra, kus eelkõige oli oluline elus püsida ning selle aja vältel polnud eriti mõeldav teha mingeid juurdeinvesteeringuid - neid sai tehtud väga minimaalselt."

Ta lisas, et praegu on üsna õige aeg asuda oma tööriistaparki uuendama, kuid selge on see, et uuendamist tehakse ikkagi vastavalt võimalustele ning kõike korraga hoobilt osta ei ole lihtsalt mõeldav.

"Seda, kas tööriista oleks mõttekam osta või laenutada, tuleks vaadata ikkagi kasutussageduse järgi," on Asi veendunud. "Kui asja on vaja korra aastas, on kindlasti praktilisem seda laenutada, kui aga iga kuu, tasuks ehk kaaluda selle endale soetamist."

Seadmete rendihinnad on alates sellest kevad-talvest näidanud uuesti tõusutrendi. Pärast ehitusmahtude kukkumisest tulenevast nõudluse vähenemisest 2008.-2010. aastal võis täheldada rendihindade langust, mis mõningatel juhtudel oli päris tuntav. Nüüd ilmselt püütakse taastada languse- eelne hinnatase.

Praegu laenutatakse rohkem selliseid seadmeid, mida kasutatakse näiteks tee- ja trassitöödel - pinnasetihendajad, pumbad jms. Samuti on endiselt nõudlust tõstukite järele, seda eriti suvehooajal.

Oma tööriistaparki oleme pidevalt vastavalt vajadusele uuendanud. Kuigi on selge, et vähenenud nõudluse tõttu pole uushanke mahud veel võrreldavad varasematega. Järjekordi riistade rentimiseks meil eriti pole, küll aga tekib vahel nädalavahetuseks rebimine tõstukite järele. Ehitusturu langus on toonud loomulikult kaasa ka ehitusseadmete rentijatele otsese käibe ja kasumi languse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing