Ülevaade funktsionaalsest ja fantastilisest Eesti disainist

Lola Annabel Kass 23. september 2011, 00:00

Disainiöö ja Euroopa innovatsioonifestivali IF raames üles seatud näitus "Uutmoodi" avab eelmise sajandi disaini sünni tagamaid. Sellele pakub huvitavat vastandust Iida galeriis ehtedisaini eksponeeriv "Eheteoor", mis festivaliprogrammi paraku mahtunud pole.

IFi ja Disainiöö fookuses on tänavu festivali peakorraldaja Ilona Gurjanovaga sõnul inimene ja tema vajadused. Sellest lähtub ka "Uutmoodi", kus eksponeeritakse tarbe- ja iluesemeid, laskumata disaini fantastikasse.

Väljapanekul on esindatud Eesti disaini innovaatilised esemed 20.-21. sajandist. Teosed on valitud, lähtudes uudsuse kriteeriumist, mille loovad funktsioon, tehnoloogia, materjal, vorm, traditsioon ja tähendus.

Näha saab nii kunstniku loomingu lõpptoodangut kui ka loomingu valmimiseks vajalikku tehnikat. Nii tuuakse välja huvitavaid võrdlusmomente tehnika arengust.

Näitus annab hea ülevaate sellest, kui suure muutuse on disainimaailm viimase kahe sajandi jooksul nii oma välise vormi, materjalide kasutamise kui ka ideoloogia poolest läbi teinud. Samuti saab näha, kuidas nõukogude ajal mitte millestki midagi tehti ning kuidas praeguse aja igapäevaasjad püüavad saavutada maksimaalset tulemust funktsionaalsusega, minetamata seejuures välist ilu.

Eesti ehtekunsti eksponeeriv "Eheteoor" (pealkiri viitab sõnadele "ehe", "teooria" ja "meteoor") esitleb aga autorite vabadust ja fantaasiat. Seejuures pööratakse näitusel tähelepanu asjaolule, et erilisust ja uudsust lisavad kunstnike kõrval disainiilma ka tuntud kriitikud - ajaloolased ja kuraatorid.

Tegu on eksperimentaalse projektiga, milles kunstnikud kunstiuurijatega ühinevad ja millest peaks sündima, kasutades näituse loojate sõna "meteoor", midagi põnevat ja säravat. Kunstiuurijatelt on ideed, mille teostamisel on nõu ja jõuga vajadusel abiks olnud ehtekunstnikud. Teemadering ei ole piiritletud, igal teosel on vabalt valitud vorm ja tehnika, mis kannavad oma looja ideed.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:16
    Otsi:

    Ava täpsem otsing