31. oktoober 2011 kell 15:20

Usk Itaalia võlakirjadesse on üha väiksem

Itaalia võlakirjade tulumäär jätkas esmaspäeval tõusmist, andes taas märku, et Itaalia võib-olla järjekorras järgmine riik, mis terve eurotsooni majanduse ohtu seab.

Itaalia, mis on nüüdseks tugevalt kindlustanud oma koha võlakriisi keskmes, seisab silmitsi võlakirjaturu tugeva survega. Riigi valitsuse kümneaastase võlakirja tulumäär kerkis esmaspäeval 6,1%-ni. Eelmisel nädalal oli selle keskmine tase veel 5,9%.

Praegune tulusustase on peaaegu sama kõrge kui augustis, mil Euroopa keskpank oli sunnitud võlakirjaturgudele sekkuma, et Itaalia laenukulusid vähendada.

Itaalia tõrkuv majanduskasv koos 120% SKP-st moodustava riigivõlaga tõotab riigile järgmiseks aastaks majanduslangust, mis omakorda seab ohtu valitsuse eesmärgi panna 2013. aastaks kokku tasakaalus riigieelarve. Riigi suurima jaepanga Intesa San Paolo esindaja Giovanni Bazioli ütles Roomas toimunud konverentsil, et krediidivõimaluste kokkukuivamine on vältimatu, kui pinged riigivõlakirjade turul jätkuvad.   

Itaalia peaminister Silvio Berlusconi, keda seostatakse mitme prostitutsiooniskandaali ja maksupettusega, sõnas reedel veelkord, et ei kavatse enne oma ametiaja lõppu 2013. aastal tagasi astuda. Sellele vaatamata usub üha suurem hulk inimesi, et valitsus kukub järgmise aasta alguses. Kuigi Berlusconi on seisnud silmitsi mitme umbusaldushääletusega, on peaministril õnnestunud neist siiani võitjana väljuda. Valitsuse laialiminemise tõenäosus on hetkel aga seda suurem, et Berlusconi koalitsioonipartnerid on ka ise hakanud avalikult väljendama kahtlusi praeguse valitsuse jätkamise võimalikkuses.

Autor: Maarja-Liis Mitri

Hetkel kuum