Tapeedimood võngub ajastute vahel

Liivi Tamm 07. november 2011, 00:00

Salongi Muster tootejuhi Elerin Birnbaumi kinnitusel on retrohõngulised tapeedid maailmas praegu väga oodatud, ent meile pole see trend veel täie ulatusega jõudnud. "1950. ja 1960. aastate kollektsioonide mustrid on ebakorrapärased ja üsna esiletükkivad ning värvivalik julge. Pakutakse nii paber- kui ka kangastapeete," märkis ta.

Omal kohal on 1920. ja 1930. aastate vaimus tapeedimustrid, mis on hinnatud vana maja renoveerimisega kokku puutuvate inimeste seas. "Siin kohtab ka juugendlikke jooni, palju on triibumotiivi. Samas on nende uute tapeetide kvaliteet väga hea. Tavaline on seitsme värvikihi kasutamine, kolme lainepesu märk ning pleekimiskindlus," kirjeldas Elerin Birnbaum. "Niisugust vana Skandinaavia stiili pakub oma kataloogides näiteks Rootsi tootja Duro."

Maitsemuster paigas. Ent millised tapeedid jõuavad salongi püsivalikusse ja milliseid peab tellima? Elerin Birnbaumi kinnitusel on eestimaalaste maitse-eelistused aastate vältel üsna kindlaks kujunenud.

"Üldiselt eelistatakse rahulikke beeže toone. Meil leidub ka ajatute mustritega tapeete, mis on valikus olnud juba seitse aastat - neid ikka otsitakse ja küsitakse. See tähendab, et konkreetne lahendus meeldib ja sobib Eesti inimesele. Mõni klient mõtleb küll ringi, nähes efektset roosat või rohelist lahendust, ent pigem ollakse konservatiivsed."

Kui paari aasta eest kasutati sageli suuri ornamente, siis nüüd on sellise stiiliga tapeetide müüginumbrid pigem languses.

Uudistoodetest mõjuvad värskelt Omexco tapeedid. Paberile kleebitud kiviklibu, rannakarbid või sisal loovad vahvaid pinnalaotusi ja värvitoone. "Need mõjuvad heas mõttes väga omapärastena," kiitis Elerin. "Otse loodusest võetud materjalid on modernses kodus hea valik. Muu hulgas ei vii need tapeedid tulekahju korral leeki edasi."

Lastetoa kujundamisel ja ruumi üldmulje loomisel on tapeet väga olulisel kohal. "Üha enam pakuvad tootjad ka kleebiseid," sõnas salongi Muster tootejuht Elerin Birnbaum. "Iseenesest on see väga teretulnud - lapse kasvades saab kleebised eemaldada ja toale hõlpsasti uue ilme anda."

Enamik kleebiseid asetatakse seinale ja seejärel võetakse ära kaitsekile. Värvitud pinnalt on kleebist lihtne eemaldada, pabertapeedi puhul tuleb aga olla ettevaatlik ja tegutseda tasakesi, et tapeeti mitte vigastada.

"Üldjuhul laps ise kleebiseid ära kiskuma ei lähe, need on tihedalt seina küljes. Kergemini kipuvad nad ära tulema siis, kui kleebise asukohta on muudetud ehk seda on juba mitu korda paigaldatud," märkis Elerin.

Värvid tulevad taas. Kui tütarlaste tubades on jätkuvalt populaarsed lille- ja linnumustrid ning printsessimotiivid, siis väikestele poistele meeldivad jalgpall ja loomade kujutised. Nende seintel möllavad näiteks lastepäraselt joonistatud haid või ussid. "Üldiselt on poistele vähem mustreid loodud kui tüdrukutele, ent üks tootja tuli välja eraldi kataloogiga just poistele ja see on väga populaarseks saanud," nentis Elerin.

Kui mõni aasta tagasi toodi lastetuppa värvi aksessuaaride kaudu, siis nüüd on tapeedimustridki taas erksateks muutunud. "Tundub, et värvi on pikisilmi oodatud," tunnistas Elerin.

Üsna sageli valitakse lastetuppa ka fototapeete, seda eriti ühe seina katmiseks. Fototapeedid on üldiselt kindlas mõõdus. Tavaliselt on kõrgus 280 cm, kuid meie kodude 250 cm standardkõrguse puhul õnnestub tapeeti 30 cm võrra üsna valutult lühemaks lõigata. Keerulisem on laiusega - viie paani keskmine laius on 230 cm.

Päris pisikestele pakuvad tootjad üha enam joonistatud motiive, seintel turnivad näiteks siilid ja mõmmid. Noorukite tapeetidel kohtab muusikainstrumente.

Pabertapeet sobib. Üldiselt soovitatakse lastetuppa paigaldada naturaalne tapeet, populaarseimad on paber-ja paberkangakiudtapeedid. Kvaliteetseid kahe lainepesu märgiga tapeete võib kergelt niiske lapiga üle tõmmata. "Need ei ole sugugi nii õrnad, kui sageli kardetakse," ütles Elerin.

Mõnikord paigaldatakse seinale ka lastekataloogides pakutavaid poorte. Seegi on lihtne meetod, et ruumi ilmet muuta.

Viimasel ajal kasutatakse poorte siiski vähe, nende asemel on populaarsed eriilmelised puidust liistud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing