Molycorpi tulemused panid investoreid kukalt kratsima

Raivo Sormunen 11. november 2011, 11:33

Sillamäel asuva Silmeti emafirma Molycorpi kolmanda kvartali tulemused panid tõenäoliselt investoreid kukalt kratsima.

Sillamäel asuva Silmeti emafirma teenis viimases kvartalis 72 miljonit dollarit kasumit ehk 0,67 dollarit aktsia kohta, mis on 0,03 dollarit vähem analüütikute keskmisest prognoosist. Ehkki enamik agentuure on mänginud Molycorpi uudise välja prognoositust nõrgemate kvartalitulemuste peale, ei saa analüütikute keskmist prognoosi haruldaste muldmetallide tootja analüüsimisel väga tõsiselt võtta.

Uudisteagentuur CNBC toob näiteks välja, et kuna ettevõtet analüüsib vaid kolm analüütikut, siis on iga prognoosi mõju keskmise arvutamisel liialt suur. Kui näiteks elimineerida investeerimispank Piper Jaffary, mis alles eelmisel kuul hakkas Molycorpi aktsiat analüüsima ja tuli kohe kõige kõrgema kvartalikasumi ootusega (0,84 dollarit aktsia kohta), oleks Molycorp suutnud nn turu ootusi ületada.

Sama asi on ka käibega. Ehkki Molycorpi 138,1 miljoni dollarine kvartalikäive jäi üksjagu alla analüütikute ootustele, kes ootasid 142–192 miljoni dollarist käivet, pole börsifirma arvestanud oma tulemustesse muldmetallide müüki Silmet Molycorpile, mis ulatus viimases kvartalis 37,2 miljoni dollarini.
Seda arvestades oleks käive jällegi ületanud analüütikute keskmisi ootusi.

Käibe languse taga oluliselt väiksem tootmismaht. Kui augustis prognoositi 917–1321 tonni muldmetallide tootmist, siis tegelikkuses ulatus tootmismaht 739 tonnini (Sillamäe 417tonnist tootmismahtu arvestamata).
Molycorpi teatel jäi tootmismaht väiksemaks varustuskatkestuste tõttu Mountain Passi kaevanduses ja osa tootmisvõimsuse ümbersuunamisest Sillamäele.

Molycorpi märkis, et nad olid aruandluses konservatiivsed ja see võib praegu nende tulemusi lüüa. Küll aga aitab aga kaasa järgnevate kvartalite majandustulemustele, kui Eestis asuv tehas toodab toorainest tippkvaliteediga materjali.

„Seda 37 miljonit dollarit näeb Wall Street tulemustes järgnevates kvartalites,“ märkis ettevõtte juhatuse esimees Mark Smith. „Me teeme täpselt seda, mida ettevõte peaks tegema oma käibe ja marginaalide maksimeerimiseks. Ma ei tea kuidas oleks saanud seda paremini teha,“ lisas Smith.

Kui aasta tagasi ulatus näiteks Molycorpi brutokasumi marginaal 9,3 protsendini, siis viimases kvartalis juba rekordilise 63,4 protsendini.

Marginaalide kasvule aitas kaasa haruldaste muldmetallide keskmise hinna meeletu kasv, mis ulatus kolmandas kvartalis rekordilise 131,19 dollarini kilogrammi kohta (75% enam kui teises kvartalis).
 
Smith prognoosib, et metallide hinnad jäävad kõikuvaks ning võivad aasta alguseks pigem odaveda. 2012. aastaks võib aga oodata muldmetallide hindade jätkuvalt kiiret kasvu. Põhjusena toob Smith järgmisel aastal Hiinas (toodab 90% maailma muldmetallide turust) muldmetallide tootjatele kehtima hakkava uue arveldussüsteemi, mis peaks muutma metallide müüki ladusamaks, kuid samas tõmbama ka muldmetallide pakkumist kokku.

Pikaajalistes prognoosides on Molycorp endiselt väga optimistlik. Kui praegu ulatub firma tootmismaht umbes 5000 tonnini/aastas, siis juba järgmise aasta septembri lõpuks oodatakse aastase tootmismahu jõudmist 19 050 tonnini ja 2013. aasta keskpaigaks 40 000 tonnini.

Molycorpi aktsia langes eile tulemuste peale järelkauplemises 7,9%, tasemeni 35,64 dollarit, kuna investorid mängisid tõenäoliselt ikkagi konsensusele alla jäänud III kvartali käibe- ja kasuminumbrite peale.
Selle hinna juures ulatub firma turuväärtus täpselt 3 miljardi dollarini.
Arvestades, et möödunud aasta kahjumi kõrvale oodatakse 2011. aastaks Molycorpile juba kasumiks 1,85 dollarit aktsia kohta ja 2012. aastaks 3,62 dollarit ei paistagi aktsia ülikallis.

Thomson/First Calli andmeil on aktsiale antud praegu neli ostu- ja kolm hoia soovitust.

Keskmine väärtpaberile määratud hinnasiht on 73,2 dollarit ehk enam kui kaks korda üle olemasoleva aktsia turuhinna.


 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. November 2011, 14:38
Otsi:

Ava täpsem otsing