Romet Kreek • 19 juuli 2012

Uuritakse Euribori manipuleerimist

Regulaatorid on uurimises keskendunud vähemalt viiele Euroopa suurele pangale kavatsetud Euribori manipuleerimises, kahtlustades, et Barclays vedas seda operatsiooni, kus osalesid ka Credit Agricole, HSBC, Deutsche Bank ja Societe Generale, kirjutab CNBC.

Euribor on Eestiski laialt levinud eluasemelaenude intressibaasina. Seni on uuritud Euribori alternatiivi arvutamiseks antud intressinoteeringute manipuleerimist pankade poolt, kuid ette on võetud ka teiste laenude baasintressi arvestuse uurimised alates Lõuna-Koreast kuni soovideni seda uurida ka Rootsis.

Tõendusmaterjal seob nelja panka ja Barclaysi endist euroswapi kauplejat Philippe Moryoussefi, rääkisid protsessiga seotud inimesed Financial Timesile.

Societe Generale kinnitas, et nendega on võetud seoses uurimisega ühendust, kuid seni ei ole eksimusi avastatud.

Keskpangad ja regulaatorid peavad septembris kõnelusi, kas LIBORi arvutamist reformitakse või on see juba nii kahjustatud, et selle kasutamisest tuleb üldse loobuda.

Briti keskpanga juht Mervyn King kirjutas teistele keskpankuritele, et on väga selge, et Libori süsteemi tuleb radikaalselt reformida. Föderaalreservi juht Ben Bernanke ja üleilmne regulaatorite esimees Mark Carney, kes on ühtlasi Kanada keskpanga juht, pakkusid välja alternatiive.

Hetkel kuum