25. september 2012 kell 21:00

Ettevõtjaks saamist ajendagu soov midagi ära teha

Aeg-ajalt võib lugeda positiivsetest eeskujudest, kuidas keegi on jätnud palgatöö, hakanud elustiiliettevõtjaks ning viinud elu kvalitatiivselt hoopis paremale tasemele. Tõsiasi on siiski see, et mitte kõik väikeettevõtjad ei ela paremini kui palgatöötajad, suur osa neist ebaõnnestub. Et seda vältida, tuleks otsused teha teadlikult.

Töö ja tulemus. Kui mitu töökohta on ajapikku järjest vastumeelseks muutunud, siis võib tunduda, et ainus õige tee on luua oma ettevõte. Ettevõtjaks hakkamise motivaatoriks võiks aga olla pigem soov midagi korda saata – teha midagi, mida palgatööl teha ei saa. Kui oma ettevõttest saab koht, kuhu rahulolematuse eest põgeneda, siis kipuvad probleemid sinna kaasa tulema. Sellisel juhul oleks otstarbekam enne välja selgitada rahulolematuse tegelikud põhjused ning alles seejärel otsustada, millist valikut teha.

Inimesed ajavad tihti segamini töö ja tulemuse. Näiteks unistavad väga paljud oma kohviku rajamisest. See tundub nii idülliline – hubane miljöö, hommikune kohvi- ja saialõhn, toredad inimesed jne. Tegelikult aga ei ole ettevõtja oma kohvikus klient, vaid enne klientide tulemist on vaja sõlmida lepinguid tarnijatega, korraldada koristamist, õpetada välja inimesi, teha endale selgeks, mis teeb ühest kohvikust populaarse koha, kui teine jääbki vaikselt hingitsema jne.  Kui suur osa tulemuse õnnestumiseks vajavast tööst ei ole inimesele loomupäraselt sobiv, siis on oht ennast läbi põletada enne, kui tulemus vilja hakkab kandma.

Töökoht või ettevõte. On suur vahe, kas luua endale töökoht või ettevõte. Endale töökoha loomises ei ole midagi halba, paljud ametid just niimoodi toimivadki – konsultandid, juristid, kunstiinimesed jt. Tähtis on teha teadlik valik ja läbi mõelda ühe või teise variandiga kaasnevad plussid-miinused, ohud ja võimalused ning võimalikud tegevusmudelid. Samuti õppida lisaks seda, milles veel kogemusi või teadmisi piisavalt ei ole.

Alustaval ettevõtjal on oht langeda ülepingutamise lõksu. Elu näitab aga, et suure pingega tehtud asjad ei kipu õnnestuma. Saavutanud selguse, kaine meele ja rahuliku sisetunde, on tulemused märksa paremad. Selguse saavutamisel võib kasutada professionaalset abi.

Hetkel kuum