27. september 2012 kell 21:00

Rahakalender. Saame täpsema pildi majanduse seisust

Majandusolukord läänemaailmas on loodetud paranemisest 2012. aastal hoopis vastupidises suunas liikunud ning viimased näitajad isegi Aasiast ei ole julgustavad. Oktoobris saavad investorid vähemalt täpsema aimu majanduse seisust, kui firmad hakkavad enda kolmanda kvartali majandustulemusi avalikustama.

Olgu kohe öeldud, et suuri lootusi ei maksa eelseisvale tulemuste hooajale panna. Pärast head aktsiaturgude esinemist alates suve lõpust võib pigem oodata teatud korrektsioonide ilmnemist nii siin kui teisel pool Atlandi ookeani. Vähemalt selline on praegu üldleviv arusaam.

Sellele langusele võivad hoogu anda USA ettevõtted, kes on küll tegevad üle maailma, kuid ootustele mitte vastates on pettumus kiire tulema. Kasumihoiatusi on andnud juba suurel hulgal ettevõtteid, viimaste hulgas Daimler, Intel ja Fed­Ex. Wall Streeti analüütikud ootavad tüüpiliste USA suurkorporatsioonide kasumite kahanemist kolmandas kvartalis. Tegu oleks esimese sellise kvartaliga pärast 2009. aastat.

Kriisi ajal tõmbasid ettevõtted järsult kulusid koomale ja kärpisid töötajate arvu, pärast mida hakkasid tulud taas vaikselt kasvama ja kasumid tõusid oluliselt. Selle tulemusel kerkisid ka aktsiaturud 2009. aasta alguse põhjadest järsult üles. Viimati kahanes S&P 500 indeksisse kuuluvate firmade kasum aastases võrdluses 2009. aasta kolmandas kvartalis. Pärast seda on kasumid vaid kasvanud, kuigi kasvutempo on olnud pidevalt langev.

Huvitavat toimub ka lähinaabruses. Thomson Reutersi küsitluse põhjal ootavad analüütikud kolmandas kvartalis kasumite langust 0,57 dollari võrra aktsia kohta võrreldes aasta varasemaga. Võrdluseks olgu toodud, et näiteks 2009. aasta neljandas kvartalis kasvasid kasumid aktsia kohta 11 dollarit.

Rõõm on näha, et Eesti investoritel ei tule pikalt oodata tulemuste hooaja algust. Kui tavaliselt võib Tallinna börsil see alata kuu või rohkem hiljem, siis juba 24. oktoobril avalikustab enda kolmanda kvartali tulemused kohalik raskekaallane Tallinna Kaubamaja. Investoritele pakuvad kindlasti huvi ka Olympic EG ja Tallinna Vee majandustulemused.

Teiselt poolt Läänemerd on oktoobris samuti palju huvitavat tulemas. Nii on näiteks Tallinnas kolme kaubanduskeskust omav Citycon üks esimesi tulemuste teatajaid. Suurt huvi tekitab kahtlemata Nokia 18. oktoobril. Firma septembri alguses presenteeritud Nokia Lumia 920 kolmanda kvartali tulemustes ei kajastu ning midagi suurepärast sealt ilmselgelt oodata ei ole.

Kokkuvõttes on oktoober aasta üks huvitavamaid kuid investorile. Infot tuleb rohkem, kui analüüsida suudetakse ning enne majandustulemusi tasub riskialtimatel investoritel võtta ka spekulatiivseid positsioone ettevõtetes.

Hetkel kuum