23. oktoober 2012 kell 21:00

Rekordid tulekul?

Kolmas kvartal peaks prognooside kohaselt Balti börsifirmadele tulema väga hea, sest ainsana oodatakse kahjumit Arco Varalt. Ülejäänud firmad peaksid priskelt kasumis olema ning mõnel juhul võiks näha isegi rekordilisi numbreid.

“Vaadates hooajalisust, siis kolmas kvartal on ettevõtetele küllaltki soodne ning seetõttu võib oodata ka absoluutnumbrites rekordkasumite püstitamist,” kirjutasid kvartali eelvaates LHV Panga analüütikud Kristo Oidermaa ja Rasmus Noormägi. “Kui eelmises kvartalis ületasid katmise all olevatest ettevõtetest pooled eelmise aasta kasuminäitajaid, siis III kvartalis peaksid sama suutma rohkem arv ettevõtteid. Madalamaid ärikasumeid ootame vaid City Service’lt, Tallinna Veelt ja Silvanolt, kuid viimast mõjutavad muutused raamatupidamises,” lisasid nad.Kolmanda kvartali suhtes on tänu headele makronäitajatele positiivselt meelestatud ka Swedbanki Balti aktsiaanalüüsi meeskond, kes ootab, et 83% nende kaetavatest firmadest teatab käibe kasvamisest. Kasvu veavad nende sõnul ehitus-, farmaatsia- ja jaemüügiettevõtted. Koguni 72% ettevõtetest peaks Swedi hinnangul suutma kasvatada aasta varasemaga võrreldes puhaskasumit.

Must lammas Silvano. Ei tasu märkimata jätta ka fakti, et Swedbank ei oota ühelegi ettevõttele puhaskahjumit ning LHV prognoosib vaid õnnetule Arco Varale 0,1 miljoni euro suurust puhaskahjumit. Käibe vähenemist eelmise aasta sama perioodiga prognoosib LHV vaid Arcole, Merko Ehitusele ja City Service’ile.Viimase suhtes on Swedi ja LHV analüütikud eri meelt, sest kui Swedi määratud 2,9eurone hinnasiht lubab 61% tõusu, siis LHV hinnasiht jääb 2,0–2,2 euro vahele, mis 1,8eurose turuhinna pealt suurt tõusu ei luba. Selles valguses on ehk suurima tõusupotentsiaaliga hoopis Silvano aktsia, kelle aktsia LHV õiglase väärtuse vahemiku alusel võiks tõusta üle 61%. Swedi hinnasihi alusel on Silvano aktsial 42% tõusuruumi, mis samuti on väga hea näitaja.Sellegi poolest on Silvano ilmselt kolmanda kvartali üks ebaõnnestujaid, vähemalt prognoosid viitavad sellele. Swedbank ootab puhaskasumi kukkumist ligi 30% eelkõige tootmiskulude kasvu tõttu Valgevenes. Ka kasumimarginaalid peaksid kannatama, kuigi Silvano käive ilmselt tõuseb 16%.Käibekasvu ootab ka LHV. “Silvano Fashion Groupilt ootame kolmandas kvartalis samuti tugevat käibekasvu, kuna SRÜ riikide turud on püsinud suhteliselt tugevatena ning poodide võrgustiku laiendamine peaks müügitulu kasvu toetama,” kirjutas LHV. “Eelmise aastaga võrdluses on oodata Silvanolt kasumi vähenemist, mis on tingitud kasutatavate raamatupidamisstandardite muutustest. Siiski pöörame rohkem tähelepanu korrigeeritud numbritele,” lisasid Oidermaa ja Noormägi.

Kaubamaja alustab. Homme teeb kodumaal tulemuste avalikustamise hooaja otsa lahti Tallinna Kaubamaja, kes avalikustas juba kolmanda kvartali müüginumbrid. “Kui rõivaste jaemüüjatel oli tugev kvartal, siis Tallinna Kaubamaja tulemused olid küllaltki pettumust valmistavad. Müügitulu kasvas aastaga kõigest 4,6% võrra, mis on madalaim näitaja viimase pooleteise aasta jooksul,” väljendasid nördimust LHV analüütikud, kelle sõnul oli peamiseks pettumuseks Selverite supermarketite üksus. Kui LHV ootab sellele vaatamata kerget kasumikasvu, siis Swedootab kasumi kukkumist 2% võrra.Baltimaade ja Tallinna börsi lipulaeva Tallinkit peaksid kolmandas kvartalis aitama soodsamad finantskulud, mis vaatamata kallimale kütusehinnale, peaksid koos kasvava käibega suurendama ka puhaskasumit, milleks Swed ootab 47,3 miljonit ja LHV 42,3 miljonit eurot.Ilusaid numbreid oodatakse ka esmaspäeval tulemused avalikustavalt Olympic EG-lt. “Terve kvartali müügitulu osas ootame kasvu 9,1% eelmise aasta numbritelt, mis peaks viima ca 20%-lise tõusuni puhaskasumi real,” kirjutas LHV. Swed ootab eelkõige Baltimaade toel OEG-le 11,7% käibekasvu. Madalamad allahindluste kulud ja 9% kullahinna tõus eurodes peaks Swedi hinnangul Olympicu puhaskasumit kergitama 12% võrra.

Hetkel kuum