Indrek Kald • 30. oktoober 2012 kell 13:40

Fjodor Berman: kriis pole kuhugi kadunud

Tööstuskontserni BLRT Grupp suuromaniku ja juhi Fjodor Bermani sõnul pole kriis kuskile kadunud.

"Nii Saksamaa kui ka Põhjamaade, millest me kõige enam sõltume, majandusprognoosid ei rahulda. Olukord muutub kiiresti ning sel aastal oleme eelarvete kinnitamise määranud hilisemaks, et muutusi majandusharus paremini arvesse võtta," rääkis ta ettevõtte väljaande BLRT News oktoobrinumbris.

Kriisi suhtub tööstuskontsern Bermani sõnul normaalselt. "Olgu see aasta meil pealegi väga keeruline, kuid see-eest saame kolossaalse kogemuse," märkis ta. Berman viitas grupi tütarfirmale BLRT Marketexile, millele käesolev aasta on raske ning tulemuseks kahjum.

"Seesama BLRT Marketex juba oli seisus, kui kaotas raha ega täitnud tellimusi õigeaegselt, see-eest sai ettevõte 2009. aastal veduriks, mis tiris teisi kontserni ettevõtteid välja ja näitas suurepäraseid tulemusi," selgitas Berman.

Järgmisel aastal plaanib tööstuskontsern saada tema sõnul kasu ettevõtete koostööst. "Juba praegu on välja töötatud uus kontseptsioon meie kolme laevaremonditehase tööks. Ka metallkonstruktsioone tootvate ettevõtete koostöö tiheneb," lausus BLRT juht.

Bermani sõnul on spetsialistid hoolimata kriisist firmale olulised. "Kriisi ajal jätkame töötajate koolitamist, samuti tehnoloogiate uuendamist ja uute turgude hõlvamist," märkis ta.

Laevaehitus on Bermani kinnitusel probleemne ning jääb alati probleemseks. "See on väga keeruline tööstusharu, isegi keerulisem kui lennukitööstus. Selle haruni ei jõudnud kriis kohe, kuid 2009. aastal oli selliseid kuid, mil kogu maailmas ei sõlmitud ühtegi laevaehituslepingut," rääkis ta.

BLRT vahetas tänavu välja oma laevatehase juhatuse. "Praegu asi juba paraneb ning 2013. aastal peaks olukord selginema," kinnitas ta.

"Ka laevaremondis on olukord keerukamaks muutunud ja meie Soome kolleegid ennustavad kahjumeid," lisas Berman.

Hetkel kuum