13. november 2012 kell 21:00

Võimuheitlus võimuliidus

E smaspäeval esitas kaks IRLi vastutusalas oleva asutuse tippjuhti lahkumisavalduse. EASi juhi ametist otsustas lahkuda Ülari Alamets, politsei- ja piirivalveameti peadirektori kohalt Raivo Küüt. Avalduse esitamise põhjused on üldjoontes sarnased, kuid avaldustele järgnenu on täiesti erinev.  Alamets pidi kiiresti töölaua puhtaks kraamima, Küüdi avaldus maandus siseminister Ken-Marti Vaheri sahtlis.

Poliitikud ei salli üllatusi. Isegi maksumaksja raha raiskamisega vahele jäänud maanteeameti juht Tamur Tsäkkot ei vabastatud ametist päevapealt. Ministrid ei tõtta enne vanasse kaevu sülitama, kui uus pole valmis. Alametsast lahtisaamiseks oli IRL valmistunud pikalt, viimastel nädalatel puhkenud skandaal oli selle mitu kuud tagasi langetatud otsuse lõppakord.

Politseijuhi Raivo Küüdi tooli kõikuma löönud skandaal tuli aga IRLile ootamatult. Seetõttu saab Küüt jätkata. Järgmisel aastal saavad Küüdi ja kapo juhi Raivo Aegi ametiajad täis. Erakonnad üritavad politseijuhte oma mõjusfääri saada. Hea näide oli Tartu kunagine politseiprefekt Aivar Otsalt, kes aitas Reformierakonnal ülikoolilinna valitseda ning käivitas ka Andrus Ansipi peaministritoolile aidanud skandaali.

Politseijuhtide määramisel üritab võimalikult hea loosi tõmmata opositsioonis olev Keskerakond. Kapo peadirektori valimiskampaania käivitumisest andsid aimu Kalle Klandorfi suvised arvamusartiklid Delfis, mis olid pühendatud Aegi-aegse kapo ühele suuremale häbiplekile ehk Indrek Põdra kohtuasjale.

Arvan, järgmisel aastal vahetuvad kapo peadirektor ja politseiameti peadirektor. Kiirusemõõtmise skandaal muutis olukorra Vaherile lihtsamaks, sest Küüdi lahkumist ei pea kevadel enam põhjendama. Erinevalt Küüdist ei pidanud Alamets ise lahkumisavaldust kirjutama, sisuliselt kirjutati see tema eest valmis IRLi peakontoris ja rahuldati seetõttu kiiresti.

Mitu võitlusvälja. Kuigi vormiliselt kuulub EAS majandusminister Partsi haldusalasse, juhtis EASi tööd Reformierakond ehk tandem Lillo-Alamets. Reformi rahaasju korraldada aidanud Kalev Lillo on EASi nõukogu liige, mitu Partsi lähikondlast on Lillot nimetanud nõukogu tegelikuks juhiks. Reformierakondlaste mõju EASi ja Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) üle peetakse üheks põhjuseks, miks pole oravatel keeruline leida sponsoreid. EASi ja KIKi abiraha noolivate omavalitsusjuhtide ja ettevõtjate pähe on kulunud loosung “Reformierakonnaga oled õigel teel”. Et vähendada EASis oravate mõju, otsustas Parts aasta alguses vahetada välja kaks EASi nõukogu liiget – nõukogu esimehe Mart Einasto asemel tuli Cinzia Siig ning Erich Teigamägi asemel Arvi Altmäe. Järgmiseks sammuks oligi Alametsa väljavahetamine.

Teine Reformierakonna ja IRLi lahinguväli on Tallinna Sadam. See riigifirma on olnud aastaid Reformierakonna mõjusfääris. Parts on proovinud saada võimu Tallinna Sadamas enda kätte, kuid see pole hästi õnnestunud. Ta üritas teha muutusi sadama juhtkonnas, kuid sadama nõukogu esimehe Neinar Seli tahtmine jäi peale.

Eelmisel nädalal nõudis Parts, et Eesti Olümpiakomitee presidendiks saades peab Seli lahkuks sadama nõukogust või lõpetab sadam EOK toetamise. Seli oli teisel arvamusel. Parts pidi ka selles vaidluses taanduma, kuid andis Selile valusa ninanipsu öeldes, et ei soovi Seli lahkumist nõukogust, sest Seli initsiatiivil toetas sadam Rail Garanti konteinerterminali rajamist. See suurinvesteering praegu toppab ning võib osutuda Tallinna Sadama järjekordseks kulukaks apsakaks, mille vastutusekoorem lükati Seli õlgadele.

Reform peab rusikat taskus hoidma. Alametsa väljavahetamise ja Tallinna Sadamas toimuva pärast käivad mitmed mõjukad reformierakondlased praegu ringi, rusikas taskus. Oravad pole ilmselt rahul ka sellega, et IRL sai oma tahtmise Eesti Panga presidendi valimistel. Kui IRL tagasi ei tõmbu, siis võetakse rusikas taskust välja.

Edgar Savisaarele oleks selline lahendus nagu taeva kingitus. Ta haistab Keskerakonna võimalust tulla riigis võimule ajal, kui määratakse ametisse uued politseijuhid ning toimuvad kohalikud valimised, mille eel on Keskerakonnal kasulik näidata, et ta pole teiste parteide poolt tõrjutud. Selle võimaluse nimel oleks Savisaar valmis ka tervislikel põhjustel taanduma Keskerakonna esimehe ametikohalt. Näiteks võis Savisaare tervis ja töökoormuse vähendamine ehk erakonna juhi kohalt loobumine olla üheks jututeemaks juulis toimunud Seli ja Savisaare ühisel kaatrisõidul. Selle merereisi tähtsusest saame tõenäoliselt aru alles tagantjärele.

Rahastamis- ja valetamisskandaali tõttu on Reformierakond praegu kehvas seisus. Langeva reitingu tingimustes oleks Reformile liiga riskantne minna koostööle Keskerakonnaga. IRL üritab seda ära kasutada ja noppida endale kiireid punktivõite. Pikalt oravad valitsuspartneri isepäist tegevust, kõrvad ludus, pealt ei vaata.

Hetkel kuum