18. november 2012 kell 21:00

Ettevõtja seadku sammud börsi lisanimekirja

Tallinna börs teatas reedel, et pärast ebaõnnestunud aktsiate avalikku esmaemissiooni tuleb kinnisvarafirma AS Pro Kapital Grupp ikkagi börsile, kuid seekord lisanimekirjas ning ilma IPOta.

Äripäeva hinnangul väärib ettevõtte julge samm kindlasti tunnustust ja sobib eeskujuks nii mõnelegi teisele laia aktsionäride ringiga Eesti ettevõttele.

Hirmutav pretsedent. Võis ju arvata, et aktsiate esmaemissiooni ebaõnnestumine paneb lukku nii Pro Kapitali tee kui ka peletab eemale need, kes samuti börsile tulemise plaani haudusid. Pärast loodetud 76 miljoni eurose aktsiamüügi nurjumist plaanis Pro Kapital kolme plaanitava suurobjekti ehitamiseks raha küsida pankadelt.

Maailmas pole aktsiate avaliku enampakkumise tühistamine küll ennekuulmatu, kuid Eestis polnud seda varem ette tulnud. Enne kui Pro Kapital andis septembris teada IPO tühistamisest vähese nõudluse tõttu. Seepärast mõjus uudis kurva, kuid jõulise märgina. Õnneks läks teisiti.

Kasulik ja eeskujulik. Pro Kapitali otsus ei ole kindlasti altruistlik, kuid sellegi poolest julge, aus ja eeskujulik. Eelkõige on Pro Kapitali otsus kasulik ettevõttele endale. See tagab nii omanikele kui ka rahastajatele, et ollakse n-ö pidevalt pildil. Samuti aktsiale teatud likviidsuse. Kuid samas on see ka aus võimalike aktsiahuviliste suhtes, sest nii saab paika turutingimustele vastav hind.

Paratamatult lüüakse IPOks kingad läikima ja pannakse selga uhked rõivad, mis hinda üles krutivad. Sai ju ka Pro Kapitalile endale saatuslikuks just liiga kõrge hind. Olime algusest peale selle suhtes skeptilised ja leidsime, et Pro Kapital oleks võinud projektide käimasaamise nimel aktsiad 30–50% odavamalt soovijatele maha müüa. Sellest vaatevinklist seab lisanimekirjaga liitumine kindlasti adekvaatsema hinna paika.

Hoogu juurde. Tõsi, Tallinna börsi lisanimekirjas on eelkõige riskantsemad ettevõtted ning reeglid sinna pääsemiseks on põhinimekirjaga võrreldes leebemad. Ilmselt kas teadmatusest või eelarvamusest on ettevõtted olnud pehmelt öeldes loiud lisanimekirjaga liituma. Ainukese ettevõttena on seal kirjas nn Merko maadevahetuse toimik ehk Järvevana.

Iseenesest on ka Pro Kapitali investeerimine keskmisest riskantsem. Kuid see ei tähenda sugugi, et nii peakski olema või hullemal juhul jääma. Vastupidi, lisanimekiri oleks mõistlik võimalus ja lahendus paljudele eelkõige laia omanikeringiga Eesti ettevõtetele, kes soovivad saada kasu börsiga liitumise eelistest, kuid ei saa või ei taha veel mängida kõrgemas liigas.

Seepärast väärib Pro Kapitali samm kindlasti eeskuju, kuna ka kinnisvarafirmal on eelmisest börsilkäigust jäänud arvukalt aktsionäre.

Uued tulijad? Kui mõelda, kes võiksid veel olla uued  nimed Tallinna börsil, siis sobiks sinna ideaalselt laevanduskontsern BLRT, kelle aktsionärid omavahel kisklevad. Börsil saaksid nende aktsiad adekvaatse hinnangu ja likviidsuse. Või miks mitte põllumajandusega tegelev osaühing Estonia, kus samuti lai omanikering.

Tahame loota, et Pro Kapitali samm on esimene järgnevas jadas.

Hetkel kuum