Romet Kreek • 28. november 2012 kell 7:38

Rootsi kroon minetab turvavaluuta staatuse

Kui varem peeti Rootsi krooni turvavaluutaks, siis nüüd on meile olulise kaubanduspartneri valuuta seda staatust kiiresti minetamas.

Viimase kolme kuu jooksul on Bloombergi andmeil üheksa tööstusmaa valuutade seas vaid Jaapani jeen nõrgenenud Rootsi kroonist enam. Samal ajal on Norra kroon tugevnenud ehk korrelatsioon kahe Põhjala riigi valuuta vahel on ära kukkunud.

Rootsi kroonile on saamas saatuslikuks väliskaubanduse sõltuvus Euroopast. Maailma suurimast mobiilsidevõrkude tootjast Ericssonist kuni veokitootja Volvoni likvideerivad firmad Rootsis tuhandeid töökohti, et jääda kasumlikeks.

Rootsist tuli eile statistika, mis näitas, et novembris kahaned nii ärikindlus kui ka tarbijakindlus. Homme avaldatakse Rootsi kolmanda kvartali majanduskasvu number. Majandus võis kasvada aeglasemas tempos alates 2009. aastast, kui uskuda analüütikute prognoose, mille Bloomberg kogus kokku.

"Rootsi kroon on läbi majanduse avatud tuumik-Euroopa nõrkusele," ütles Credit Suisse'i üleilmse valuutaanalüüsi juht Daniel Katzive. "Sellele kinnitus nõrga kolmanda kvartali majanduskasvu vaid süvendaks haavatavust."

Olles rallinud 11 kuu madalamalt tasemelt juunis 11 protsenti, on Rootsi kroon viimase kolme kuuga langenud 2,2%.

Eile kukkus Rootsi kroon euro vastu 0,9%, tasemele 8,6526 krooni ja USA dollari vastu 1,1%, 6,6853 kroonile.

Analüütikud on kärpinud Rootsi krooni prognoose USA dollari vastu. Kui veel novembri alguses arvati, et järgmisel aastal maksab dollar 6,79 Rootsi krooni, siis nüüd 6,88 Rootsi krooni.

Rootsi kroonile on staatuse muutus päris kurvastav, pidasid ju alles hiljuti investorid krooni turvavaraks euroala kriisi eest. Rootsi valitsuse võlakoorem oli vaid 37,4% SKPst ehk poole väiksem euroala keskmisest võlatasemest. See usk viis Rootsi valitsuse võlakirjade tootlust alla. Eile oli Rootsi valitsuse kümne aastase võlakirja tootlus 1,497%.

Analüütikute arvates langes Rootsi kvartaalne majanduskasv kolmandas kvartalis 0,2%-le võrreldes teise kvartali 0,8% kasvuga.

"Hiljutised raportid on selgelt tulnud oodatust palju halvemad," ütles SEB valuutade peastrateeg Carl Hammer. Ta prognoosis, et Rootsi majandus ei kasva, vaid langeb ja et detsembris maksab euro 8,70 kuni 8,75 Rootsi krooni. Ka ootab ta detsembris Rootsi keskpangalt intressikärbet, mis veelgi vähendab Rootsi krooni ahvatlust.

"Põhjamaade keskpankadel on veel ruumi lõdvendada rahapoliitikat, et kasvata põhimajanduste nõrkusele," lisas Credit Suisse'i üleilmse valuutaanalüüsi juht Daniel Katzive.

Rootsi keskpanga pealik Stefan Ingves on vihjanud, et ta on tõrges edasise intressimäära alandamise suhtes, kuna odav laenuraha kütaks veelgi suuremaks Rootsi kodumajapidamiste võlakoormust, mis juba niigi ulatub 170 protsendini sissetulekustest.

Seevastu keskpanga asepresident Lars Svensson on argumenteerinud, et kui rahapoliitikat ei õgvendata, siis hävitab see veel rohkem töökohti. Rootsi tööpuudus oli oktoobris 7,8%. Keskpank prognoosis 25. oktoobril, et tööpuudus kasvab tuleval aastal 7,9%-le. SEB prognoosis, et tööpuudus kasvab tuleval aastal 8,2%le ja jääb sellele tasemele ka 2014. aastal.

Enam kui pool Rootsi kogutoodangust läheb välismaale, millest omakorda 70% läheb Euroopasse.

"Juhtivad indikaatorid viitavad nõrgemale neljandale kvartalile ja meil on raske näha mingit paranemist praeguse hetke ja tuleva aasta vahel," ütles Swedbank Marketsi strateeg Andres Eklöf.

OECD avaldas üleeile prognoosi, mille kohaselt Rootsi majandus kasvab tuleval aastal 1,9% ja 2014. aastal 3% võrreldes tänavuseks aastaks prognoositud 1,2% majanduskasvuga.

Hetkel kuum