Raivo Sormunen • 14. detsember 2012 kell 12:49

Netipangas tõrked aktsiakauplemisel

Swedbanki netipangas on olnud täna ja eile probleeme Tallinna börsil noteeritud aktsiatehingutel.

„Tahtsin täna müüa viis tuhat Arco Vara aktsiat, aga sain ainult lahti tuhande viiesajast, kuna netipank ei näita turusügavust ning väga raske on pimesi kaubelda,“ on igapäevane kaupleja Silver Leppik pahane.

Leppiku sõnul rippusid eile netipangas kohati üleval vale hinnaga aktsianoteeringud või muutusid hinnad väga pika ajanihkega. Samuti olid kohati hinnanoteeringud risti (ostuhinnad müügihinnast kõrgemad – toim.). Veel täheldas kaupleja, et aktsiate ostu- ja müüginoteeringute juures näidati valesid kauplemiskoguseid.

Swedbank kinnitas probleeme netipangas.

„Turuinfot vahendav ettevõte, kelle kaudu me aktsiahinna infot OMX börsilt saame, on muutnud oma tasude struktuuri ja ligipääsuõigusi. Sellest tulenesid tehnilised probleemid meie süsteemides, mis avaldusid turusügavuse hindade ajutises kadumises ja viivitusega kuvamises. Tegeleme probleemide lahendamisega (vastav teade peaks lähiajal ilmuma ka netipanka) ja loodame lähiajal taastada muudatustele eelnenud olukorra hindade kuvamisel.“

Ehkki LHV Panga kauplemiskeskkonnas on hindade kuvamise ja turusügavuse näitamisega kõik korras, tõdeb maaklerteenuse juht Alo Vallikivi, et vigade eest pole keegi kaitstud ning ka LHV Pangal on aegajalt probleeme.

„Enamasti on probleemid tingitud ülekoormusest. Näiteks 2008. aasta kevadel oli korrektset hinnainfot raske kätte saada ükskõik millist allikat kasutades, kaasa arvatud börsi kodulehel.“

Vallikivi sõnul on nad siiski püüdnud kliente operatiivselt teavitada, näiteks  LHV finantsportaali foorumites. Alati on võimalus helistada ka maakleritele, kelle telefoninumbrid on veebis avalikud.

Investor Leppik pole arvutanud, palju puuduliku börsisüsteemi info edastamisvead talle kahju on toonud, aga Swedbanki kliendina toob ta välja, et börsiinfo edastamisel on vigu suhteliselt tihti ning peaasjalikult löövad probleemid välja siis, kui turgudel käib vilkam kauplemine. Selliseks päevaks oli näiteks eile, kui Tallinki suuromaniku vahetus kohaliku börsi kihama lõi.

.„Päris kümmet veakorda ma pole sel aastal kokku lugenud, aga vigu on olnud palju. See kõik kahandab investorite kauplemisaktiivsust veelgi,“ tõdeb nördinud väikeinvestor.

Aktsia turusügavuse näitamine aitab investoritel hinnata, kuivõrd suures koguses ja hinnatasemel soovivad investorid aktsiaid osta ja müüa. Eriti vajalik on see ebalikviidsemate väärtpaberite puhul, kus väiksemahuliste tehingutega võib hinna oluliselt liikuma panna.

Hetkel kuum