18. detsember 2012 kell 21:00

Riigivara rentnikul paberid korrast ära

Keskkonnaministeeriumi haldusalasse kuuluva Vaivara ohtlike jäätmete keskuse väravad on kinni, sest rendihanke võitnud firmal puudub seal ohtlike jäätmete käitlemiseks litsents.

Sama ettevõte koos ühispakkujatega on kahel korral edutult vaidlustanud ka Eesti Energia Iru jäätmepõletusjaama ohtlike jäätmete alla kvalifitseeruva tuha transpordi ja käitlemise hanke.

Märtsi keskel lõppes riigile kuuluva Vaivara ohtlike jäätmete keskuse renditähtaeg. Uue konkursi väljakuulutamisega millegipärast aga venitati. Kui lõpuks uus konkurss korraldati, tegi parima pakkumise OÜ Ekoservis Teenused. Firma maksab alates oktoobri algusest kuus renti 20 000 eurot.

Litsents puudub. Paraku on keskuse väravad praegu kinni, sest ettevõttel pole ohtlike jäätmete käitlemise litsentsi Vaivaras tegutsemiseks. Seetõttu peatas keskkonnaamet 16. novembril osaliselt Ekoservis Teenuste nimele vormistatud keskkonnakompleksloa kehtivuse.

Keskkonnaameti põhjendusel välditakse sellega ettevõtte tegevusest tulenevat võimalikku ohtu, kuna Ekoservis Teenused ei ole tõendanud oma pädevust ja tema kasutuses olevate tehnoloogiate vastavust nõuetele ohtlike jäätmete käitlemisel Vaivara keskuses.

Juba novembri algul andis keskkonnainspektsiooni inspektor korralduse ettevõtte tegevus peatada. “OÜ Ekoservis Teenused juhatuse liige Leino Võeras selgitas, et on teadlik ebaseaduslikust tegevusest, kuid tegevust ei peata,” kirjutas inspektor protokolli.

Võeras rääkis, et neil ei saanudki litsentsi olla, kuna see on kohapõhine. “See asi on halvasti korraldatud. Ma peaksin rendilepingu sõlmimise järel hakkama litsentsi taotlema, aga selleks on mul vaja ka kõiki dokumente ja andmeid selle jäätmekäitluskoha kohta. Aga need on kuni rendilepingu lõppemiseni vana operaatori käes. Riik ei olnud võimeline mulle teist komplekti andma,” kritiseeris ta.

Garantiid. Seda ohtu ei ole, et lähete sealt lihtsalt minema? “Ei, meil on garantiikirjadega seal kõvasti raha vahele pandud. Ei lähe me kusagile,” lubas Võeras.

Võeras oli varem kunagises prügifirmas MASP projektijuht. MASP sai aastaid tagasi kurikuulsaks, kui vedas Vaivara ja Pärnu ohtlike jäätmete kogumiskeskused täis ning nii need ohtlikud jäätmed sinna ka maha jäid. Riigil tuli nende likvideerimiseks kulutada tollal 12–13 miljonit krooni.

“Need jamad olid ikkagi MASPi omanike ja juhataja teema. Mul oli oma töö ja sellega ma ei tegelenud,” distantseeris Võeras ennast neist asjadest.

Vaivara ohtlike jäätmete keskust oli Ekoservis Teenustel vaja, et osaleda peatselt käivitatavas Iru prügipõletusjaamas tekkiva lendtuha transpordi ja käitlemise hankel. Tegemist on ohtlike jäätmetega, mida Eestis saab ainsana käidelda just Vaivaras.

Eesti Energia kuulutas 7 miljoni eurose mahuga hanke välja augusti alguses. Ühispakkujad Ekoservis Teenused, BAO Ohtlikud Jäätmed, Nelitäht ja Insenerehituse on kahel korral hanke vaidlustanud. Mõlemal korral on riigihangete vaidlustuskomisjon jätnud need rahuldamata.

Eelmisel nädalal tehtud otsuse järgi jäi jõusse hankija otsus ühispakkujaid hankel mitte kvalifitseerida. Nimelt nõuti pakkujalt kahe ohtlike jäätmete käitluslepingulepingu täitmist mahuga vähemalt 2500 tonni aastas. “Lepingutega on meil see kogus 2500 tonni täis, meil lihtsalt oli 96 lepingut,” selgitas Võeras. Kas riik tahab komakohta lugeda või tahab kõige parema hinnaga teenust, küsis ta vastu. Kui ühispakkujate hind oli 148 eurot tonni eest, siis Eesti Energia poolt võitjaks kuulutatud Eco­pro ja Ekokem-Palvelu OY  pakkumine oli 170 eurot tonni kohta.

“Komakohtadest on asi kaugel. Lasime niigi tingimuste latti alla, et oleks rohkem osavõtjaid. Alguses vaidlustasid nad ka selle, et me võiks üldse tingimusi seada,” rääkis Iru elektrijaama arendusjuht Urmo Heinam.

Võerase sõnul otsustavad nad, kas kaevata vaidlustuskomisjoni otsus halduskohtusse.

Anti Tammeoksa kontrolli all? Jäätmekäitlusäris peetakse Ekoservis Teenuseid ning teisi ühispakkujaid selle äri ühe mõjukaima niiditõmbaja Anti Tammeoksa kontrolli all olevateks. Samuti arvatakse, et ka Vaivara konkursil oli ta kuuest pakkujast nelja taga. Ametlikult Tammeoksal nende ettevõtetega seost ei ole ning ka Võerase kinnitusel Tammeoks Ekoservis Teenuste asju ei aja. “Tema on mingi Pakendiringluse mees, sinna viime vahel penoplasti ja elektroonikaasju,” lisas ta.

MTÜ Pakendiringlus tootmis- ja logistikajuhti Tammeoksa koos Nelitähe omaniku Mario Sootnaga kahtlustatakse Euroopa Liidu toetusraha saamise kelmuseskeemides osalemises. Keskkriminaalpolitsei algatatud kriminaalasjas on kokku kümme kahtlusalust. Kahtlustuse esitamise järel lahkus Tammeoks IRList ja EASi nõukogust.

 

Võrdlus

Ekoservis tegi parima pakkumise

Vaivara ohtlike jäätmete keskuse rendileandmise konkursil osalenud ettevõtete pakutud renditasud, eurot kuusEkoservis Teenused 20 000EcoPro 16 600BAO OhtlikudJäätmed 11 000Ragn-Sells 7602Prügitont 7000Keskkonnatehnika 5000

Allikas: Äripäev

Hetkel kuum