5 märts 2013

Börsitulemustele tõmmati joon alla

Tallinna börsil oli 2012. aasta numbreid seinast seina - nii suuri positiivseid üllatajaid kui ka kurvastajaid. Mõni tulemus pani ka õlgu kehitama.

Kui 14 börsifirma koondkäive (Trigon PD ja Järvevana ei võtnud arvesse) kasvas aastaga kõigest üle 2,6% ja küündis 618,4 miljoni euroni, siis puhaskasum kasvas kokku tervelt 14,2 miljonilt 18,8 miljoni euroni ehk kolmkümmend protsenti. Ning sedagi koos Arco Vara hiigelkahjumi ning Silvano võimsa kasumilangusega.

Positiivsed

Tallinna VesiIgavat veefirmat võib pidada kvartali üheks suurimaks üllatajaks. Stabiilsete ja etteaimatavate numbrite poolest tuntud börsifirma suutis analüütikute kasumiprognoosi ületada seekord enam kui poole võrra.Rekordiliselt suure kvartalikasumi taga oli nii üle ootuste hea tootmismaht, veetorustike ehitusega jätkunud märkimisväärsed lisatulud ja kasum intressiswapi lepingust.Investorid peaks aga arvestama, et sellised üllatused on veefirma puhul erakorralised. Ehkki Tallinna Vesi aktsia tõusis taas pärast 2010. aasta suve 10 euroni tasub investoritel ikkagi loota tugevatele dividendidele kui aktsia edasisele hinnatõusule.

Merko EhitusEhkki ehitusfirma puhul tuleb arvestada, et 2011. aasta neljanda kvartali suurkahjumi taga oli 6 miljoni euro eest allahinnatud kinnistuid oli sedagi arvestades tulemuste paranemine silmapaistev. Olulise osa neljanda kvartali tulemustesse andis Läti turg, kus Merkol õnnestus Riias Skanstese tänaval valminud 115-kortserist korterelamust kvartaliga enamus maha müüa.Swedbank tõi analüüsis positiivsena välja veel, et ehitusfirma lõpetamata tööde maht kasvas aastaga 167 miljonilt 190 miljoni euroni ning aastaga kahekordistus vaba raha hulk muljetavaldava 35,3 miljoni euroni. See annab hea pinnase kas suurteks dividendideks või ehitusprojektideks.

Olympic EGHoolimata ligi miljoni eurosest kullainvesteeringu allahindlusest ja Läti esinduskasiino Vodoo renoveerimisega kaasnenud seisakust suutis kasiinooperaator kasvatada neljandas kvartalis kasumit 73% võrra. Tõsi - ka 2011. aasta viimases kvartalis kirjutas Olympic korstnasse 2,2 miljoni euro eest mitme poolelioleva ärivaidlusega seotud võimalikke kulusid. Arvestades Olympicu väga suurt rahakoormat ootaks ettevõttelt laienemist (nagu eelmise aasta Itaalia projekti käivitamine) ja see hoiab väärtpaberi jätkuvalt atraktiivsena.

BaltikaEhkki Baltika tulemused tulid vastavalt analüütikute ootustele on enam kui miljoni eurone kvartalikasum tulemus, mida aasta-paar tagasi ei julenud keegi rõivamüügiketilt loota.Kasumlikkuse taga on efektiivsuse kasv ning kasumlik areng.Samas peab arvestama, et aktsiahind on heade tulemuste ootuses juba ennetavalt ette ära tõusnud ning uute tasemeteni jõudmiseks peavad investorid olema rohkem kindlad, et Baltika suudab oma 2013. aasta väljakäidud prognoosid (üle 10% käibe- ja vähemalt 100% kasumikasv) täita.

Tallink GruppKuigi investorid kardavad, et kasvav konkurents võib Tallinkile hakata mõju avaldama, suudeti kvartal lõpetada märkimisväärselt hea kasumiga. Investorite põhitähelepanu on hetkel eelkõige sellel, kuidas taastub veebruaris-märtsis pärast jaanuari tagasiminekut Tallinki reisijate arv ning kui suureks kujuneb dividendimakse.

Ekspress GruppNõrka käivet mõjutasid pikk pühadeperiood, aga kasumlikkuse tõusu tõttu võib pigem meediafirma paigutada üllatajate alla. Tegemist on börsifirmaga, kellele analüütikud ootavad selleks aastaks üht suurimat puhaskasumi kasvu.

Neutraalsed

Harju ElekterTulemused tekitasid kahetisi tundeid. Ühelt poolt viimase kümne kvartali esimene kvartalimüügi langus ja väiksem kasuminumber, teisalt jällegi on kasvanud müük väljapool põhiturge ning ka vaba raha hulk oli detsembri lõpuks muljetavaldav, mis loob head eeldused investeeringuteks ja (või) suuremateks dividendimakseteks.

Premia FoodsSuutis küll neljandas kvartalis kahjumit vähendada, kuid käive andis järele ning 2012. aasta alguses välja käidud prognoosid täitmata. Läbi tugevate ja tuntud kaubamärkide on kõik eeldused näidata sel aastal paremat tulemust.

Tallinna KaubamajaKasum jäi aastatagusele rekordkasumile küll alla, kuid mitte märkimisväärselt. Konkurents on jaekaubandussektoris tihenenud, kuid kaubanduskontsern rõhutab, et nende kasv ja laienemine peab olema kindlasti kasumlik.

Negatiivsed

Arco VaraKinnisvaraarendaja vormistas kvartalitulemuse ära juba jaanuari keskel väljahõigatud kasumihoiatusega. 17 miljoni eurone kahjum, mille taga oli nii eraldiste suurenemine kui kinnisvara allahindlus sõi ära enamuse Arco Vara omakapitalist. Aktsia, mida võib soovitada küll vaid professionaalsetele mänguritele.

Silvano FGKui Valgevene rubla devalveerimisega kaasnenud positiivne efekt aitas Silvanol näidata 2011. aastal hiigelkasumeid, siis eelmisel aastal inflatsioon rauges ning pesutootja tootmiskulud hakkasid hooga tõusma ning kasumlikkus kiiresti vähenemine.Positiivsena võib märkida, et frantsiisipoodide avamistempo oli kiire ja varude kasv lubab oletada, et selleks aasta teiseks kvartaliks võib oodata pesutootjatele korralike müügitulemusi.

NordeconVähenenud käibe ja suurenenud kulude tõttu oli Nordeconi tulemus Merko Ehituse kõrval suur pettumus. Küll aga kaupleb aktsia hinnatasemel, millele näeb Swedbank üht suurimat potentsiaali (Tallinna börsil).

SkanoJätkab nullkasumil tegutsemist. Kui Püssi kiudplaadivabriku saaks käima ja müügi taha võiks tegemist olla samuti ühe väga tugeva tõusupotentsiaaliga aktsiaga.

Pro KapitalSuutis kahjumit küll vähendada, kuid jätkab siiski raha põletamist. Vajab uueks arenguhüppeks ja investeeringuteks hädasti investoritelt või pankadelt lisaraha.

Autor: Raivo Sormunen, Ave Lepik

Hetkel kuum