Rainer Saad • 8. november 2013 kell 11:09

Molycorpi käive tegi väikse tõusu

Molycorp teenis kolmandas kvartalis 9% võrra suurema käibe, 149,1 mln USA dollarit, kui kvartal varem.

Tulude kasv tulenes peamiselt suurematest tootmismahtudest ja veidi kerkinud realiseerimishinnast kemikaalide ja oksiidide segmendis ning suurematest tootmismahtudest magnetmaterjalide ja sulamite segmendis, selgub eile õhtul avaldatud Molycorpi korporatsiooni III kvartali tulemustest.

Ettevõttele kuulub Eestis Molycorp Silmet, mis võitis eelmisel aastal Äripäeva Eesti Edukamate Ettevõtete TOPi ehk TOP100. Ettevõte teenis mullu 4% võrra langenud käibe, 84,2 mln eurot, juures 12,7 mln eurot kahjumit. Firma juhatus selgitas aasta-aruandes, et käibelanguse tingis muldmetallide odavnemine. Kahjumi tingis aga tooraine ja valmistoodangu varude allahindlus. Molycorp hindas mullu varasid alla 20 mln euro ulatuses ehk kümme korda suuremas vääringus aasta varasemaga võrreldes.

Molycorpi korporatsiooni presidendi ja tegevjuhi kt Constantine Karayannopoulose sõnul taastub nõudlus haruldaste muldmetallide turul aeglaselt, kuid kindlalt. Seetõttu on ka teine poolaasta mõnevõrra edukam kui esimene.

III kvartalis müüs ettevõte 3620 t tooteid keskmise müügihinnaga  41,18 USD, mille tulemuseks oli  brutokahjum 17,8 mln USD. Võrdluseks - II kvartalis oli müügimaht 3039 t keskmise müügihinnaga 45,04 USD/kg ja brutokahjum oli 18,5 mln USD. Toodete müügimaht kasvas II kvartaliga võrreldes 19%.

Kemikaalide ja oksiidide segmendi toodete maht kasvas 34% võrreldes II kvartaliga. Realiseerimishind tõusis samuti 4%, tänu millele kerkis ka vastav müügitulu 58 mln USD-le – mis on umbes 40% suurune kasv võrreldes eelmise perioodiga.  Selle segmendi tooteid valmistavad korporatsiooni tootmiskompleksid Eestis Sillamäel ning Hiinas (Jiangyin ja Zibo).

Magnetmaterjalide ja sulamite segmendi toodete maht kasvas 20% võrreldes eelmise kvartaliga, kuid realiseerimishind vähenes 9% võrra. Vastav müügitulu - 72,6 mln USD - oli siiski 10% enam kui eelmises kvartalis.

Teise kvartali kahjum tavaaktsionäridele oli 72,8 mln USD ehk 0,43 USD aktsia kohta. Korrigeeritud kahjum aktsia kohta oli 0,27 USD kolmandas kvartalis, võttes arvesse tegevuse laienemist, mittetavapäraseid ärikulusid ja teatud mitterahalisi kirjeid.

2013. aasta esimese üheksa kuu jooksul oli negatiivne käive 90 mln USD, septembris oli raha ja selle ekvivalentide seis 173,9 mln USD. III kvartalis oli negatiivne käive 16 mln USD, mis on võrreldes eelneva kvartaliga 54% parem tulemus.

III kvartalis tegi ettevõte kapitalikulutusi 69,9 mln USD ulatuses. Järelejäänud 2013. aasta kuudel on põhiinvesteeringute maht hinnanguliselt 60 mln USD.

Käivitamisjärgus on Mountain Passi kaks võtmetähtsusega projekti - kloori- ja leeliseühendite keskus, kus töödeldakse reovett, millest eraldatakse taaskasutatavate haruldaste muldmetallide ekstraktsiooniks vajalikke keemilisi reaktiive ning krakkimise ehk mineraalse toorme esmase lahustamise keskus. Mõlemad peaks kavakohaselt alustama tööd tänavu neljandas kvartalis. Tänu neile võtmetähtsusega projektidele hakkavad tootmiskulud vähenema.

 

Hetkel kuum