21. november 2013 kell 21:00

Puhkepäev. Valguskiir kaamoses

Pühapäeval algav Tallinna I Valgusbiennal pakub võimalust valgust näha, kuulda, katsuda, tundma õppida ja endale sobivaks muuta.

Ettevõtmise eesmärk on peakorraldaja Eva Tallo sõnul kaasata inimesi valgusmaailma võludesse – tekitada neis oskus paremini valgust näha ja seda heas mõttes enda kasuks tööle panna ning tiivustada valguskunstnikke, näidates nende töid laiemale publikule.

Linnaruum pannakse särama. Kui siiani toimunud valgusfestivalid on keskendunud põhiliselt valgustuskunstile, siis Tallinna I Valgusbiennaal aitab ühendada valgustuskunsti, valgustusdisaini ja valgustust arhitektuuris.

Nii saabki näha näiteks tänavatel süttimas Portugali, Läti, Prantsusmaa, Sloveenia, Serbia ja Eesti valguskunstnike installatsioone ning vaadata linnaruumi muutumist. Viimane toimub PLAD töötubades (kus kõigil huvilistel on võimalik osaleda) valminud valguslahenduste abiga, millega kaunistatakse Niguliste kirik, Kanuti aed, Metro Plaza ja Paks Margareeta.

“Suurim projektsiooni-projekt on Vabaduse platsil (Vabaduse väljak 10 fassaadil, 29.11–1.12 kl 17–23 – toim) Portugali kunstnikerühmituse Ocubo videoinstallatsioon “Valguse meri”, kus sadade laste töötubades valminud joonistused, maalid ja piksillatsioonid ühenduvad filmi abil üheks suureks virtuaalseks mereks,” tõi Tallo näite.

Kavas on veel valgusteemaline konverents ning giidi juhendamisel toimuvad jalutuskäigud linnaruumis asuvate installatsioonide juurde. Ka leiab aset ettevõtmine geriljavalgus, kus kogenud valgusdisainerite juhendamisel asutakse koos kaasaskantavate valgustitega võitlusesse Tallinna kesklinnas valitseva pimeduse ja kehva valgustusega.

“Tahame näidata, kui palju ja kui vähese vaevaga võib oskuslikult tegutsedes saavutada ja säästa, kasutades selleks kõigest sama palju energiat, kui palju tarbib üks lauaarvuti,” selgitas Tallo.

Gala pakub muusika ja valguse sümbioosi. Valgusbiennaali tähtsündmuseks on Tallo sõnul 29. novembril kino Helios saalis toimuv valgusgala, kus kõlab Sven Grünbergi filmimuusika, millele loob valguse Saksa valgustuskunstnik Kurt Laurenz.

“Tuleviku Biennaal võiks omada üha suuremat rahvusvahelist mastaapi ja pimedat novembrikuud veelgi rohkem valgustada,” rääkis Tallo ettevõtmise visioonist. “Meie siht oleks luua Eesti kohale valgusruum, kus oleks ühendatud kõik valgusega töötavad inimesed ning kuhu jõuaksid kõrgetasemelised teadmised, mis koondaks rahvusvahelisi professionaale ja oleks neile ka kohtumispaigaks.”

 

Fookuses

Valgusfestival

24.11–1.12 Tallinna erinevais paiguswww.valgusbiennaal.ee

 

Tasub teada

Valgusfestivalid lähiriikides

Lux Helsingi 4.–8.10.2014www.luxhelsinki.fi

Moskva Valgusfestival oktoobris 2014www.lightfest.ru

Staro Riga novembris 2014www.staroriga.lv

Tampere Valgusfestival novembris 2014www.valoviikot.fi

Hetkel kuum