• Jaga lugu:
  Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

  Endise jäätiseärimehe uus investeering Eestis

  Endise jäätiseärimehe JanPeter Ingmani ja tema äripartneri Avo Kaasiku ettevõte PKO Holding ostab kiirelt kasvava hakkepuitu tootva ettevõtte PK Oliveri.

  “Te veel kuulete minust!” teatas Peter Ingman aastal 2011, kui oli osaluse müünud jäätist tootvas perefirmas Ingmani Group. Suure osa ajast Eestis elav Soome ettevõtja ütles siis veendunult, et investeerib osaluse müügist saadud raha ka Eestisse. Aasta esimeses pooles soetas Ingman osaluse piimatööstuses Trigon Dairy Farming, seejärel investeeris ta pagaritööstusse Hagar.
  Möödunud nädalal jõudis konkurentsiametisse koondumisteade, milles Ingmani osalusega ettevõte PKO Holding teatas, et omandab valitseva mõju PK Oliveris, ettevõttes, mis on 20 aastat tegelenud hakkepuidu tootmisega ja katlamajade kütmisega Eestis, Lätis ja Leedus.
  Kiire kasvaja. PK Oliver on kiiresti kasvav firma, mis on korduvalt olnud nii Gaselli TOPis kui ka Tartumaa ja Puidutööstuste TOPis. Viimases neist saavutasid nad möödunud aastal 15. koha, mis on ettevõtte seni parim saavutus Äripäeva edetabelites. 10 miljoni eurose käibega on nad siinse 30 suurema puidutööstuse seas. Ingman on varem öelnud, et temas äratavad investeerimishuvi ettevõtted, mille aastakäive ületab 10 miljonit eurot.
  “Eestis on palju toorainet ja ma usun küll, et Eestist saab eksportida midagi,” reetis uus omanik ettevõtte tulevikuplaane. “Kui me läksime Trigonisse sisse, siis vaatasime, et seal saab väga efektiivselt ja hea hinnaga toota. Usume, et see sektor on ka selline,” lisas Ingman. Ühtlasi sõnas ta, et temast saab hakkepuitu tootva ettevõtte juhatuse liige.
  Ingmani sõnul leidis puidufirma tema äripartner Avo Kaasik, kes on koos Ingmaniga üks ettevõtte Masa Kapital omanik. See ettevõte on mõeldud investeeringute tegemiseks Balti regioonis ja tema omanduses on ka puidufirma soetanud ettevõte PKO Holding.
  Hea pakkumine. PK Oliveri endine osanik Kaido Parv kommenteeris ettevõtte müüki järgmiselt: “Kõigil asjadel on hind. Saime vastuvõetava pakkumise ja otsustasime müüa. Ettevõtteid ikka müüakse ja ostetakse. See pole perspektiivi puuduse tõttu, vaid lihtsalt otsus.” Tema sõnul kestsid läbirääkimised üle poole aasta ja initsiatiivi näitas ostja. Parv avaldas lootust, et kuna tegu on tugeva välisinvestoriga, on see ettevõtte käekäigule positiivne.
  Tehingu hinda ei soovinud kumbki osapool avaldada. “Eks see jääb meie teada, mis see hind on,” sõnas Parv, kes jääb ettevõtte juhatusse tööle veel kaheks aastaks.
  Samuti hakkepuitu tootva ReinPaul OÜ üks omanikest Rein Möldre ütles, et kahtlemata on PK Oliver tõsine konkurent, sest selles valdkonnas võisteldakse ka väikeettevõtjatega.
  “Ega kerge ei ole,” hindas Möldre praegust olukorda hakkepuidu turul. Tema sõnul pole metsaomaniku jaoks hinnad praegu soodsad. “Metsaomanik saab nii minimaalset sellest jäätmest kasu, et praktiliselt ei saagi. Võib-olla ta tõstab (hakkepuidu tootmisel – toim) metsa väärtust sellega, et toob oksad välja, saab üraskeid välja ja metsa pindala suuremaks,” lisas Möldre.
  Suurem rõhk ekspordil. Möldre hinnangul ei soosi ka praegused seadused hakkepuidu tootmist.Kui varem toetati puidu põletamist Narva elektrijaamades taastuvenergia tasu toel, siis enam mitte. Mullu teatas Eesti Eneriga, et lõpetab Narva elektrijaamades hakkepuidust taastuvenergia tootmise ja jätkab vaid põlevkivi põletamisega. Vastasel juhul oleks ettevõte pidanud leppima kahjumiga. Toona šokeeris uudis puidutööstureid ja nad hakkasid aktiivsemalt otsima võimalusi ekspordiks.
  Ingmanile on see esimene investeering puidutööstusesse. “Loodan väga, et see ei jää viimaseks. Mina usun, et see on tulevikusektor ja näeme väga head võimalust seda arendada,” märkis Ingman. Tema sõnul kogub taastuvenergia üha enam populaarsust nii Euroopas kui ka Eestis.
  Uusi investeeringuid ei osanud Ingman veel nimetada. “Hoiame kogu aeg silmad ja kõrvad lahti ning saame kiiresti reageerida, kui midagi ette tuleb. Kindlasti pole see viimane. Kas uus tuleb selle aasta jooksul või järgmise, ei oska ma veel öelda.”
  Peter Ingman: Eestis on väiksemad kulud
  Viimasel Äripäeva “Äriplaani” konverentsil sõnas Peter Ingman, et Eestisse on hea investeerida ettevõtjasõbraliku keskkonna ja väiksemate kulude tõttu. Viimane argument oli ka põhjus, miks ta just hakke­puitu tootvasse ettevõttesse investeeris.Samuti pani Ingman südamele, et Eesti peaks olema hästi ettevaatlik palkade tõstmisel, sest Eesti pluss on väikesed palgad. “Ja et ei tuleks suurt avalikku sektorit kõrgete palkadega – siis oleme Kreeka teel,” sõnas Ingman. Hoiatuseks tõi ta Soome näite, kus olgu majandus milline tahes, ikkagi palgad üha tõusevad.
   
  Mis on mis
  PK Oliver
  Asutati 1993. aastal.Põhitegevus on hakkepuidu tootmine, puisteainete ost-müük ja saematerjali tootmine.2012. aastal kindlustas ettevõte positsioone Eesti ja Läti turul ja jätkati müüki Leedu ­turul.Tulemused – mullu oli ettevõtte müügitulu 9,78 miljonit ­eurot ja kasum 452 417 eurot. Suuremateks klientideks olid AS Võru Soojus, AS Väo Hake ja AS Tartu Jõujaam.2011. aasta lõpus soetati tütarettevõte Pafet Grupp OÜ, mille põhitegevusala on hakkepuidu tootmine.2012. aasta lõpus sai PK Oliver ASi uuks omanikuks Kakkoveski OÜ, mille omanik on Kaido Parv. Teine pool ettevõttest läks Mehhanisaator OÜ-le, selle ettevõtte taga on Priit Raidvee.
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Ettevaatust keskmise palgaga, see on fatamorgaana
Rääkides keskmisest palgast, oleme kohati sattunud kujutluste küüsi, mida tekitab sektorite enneolematu ebavõrdsus, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Rääkides keskmisest palgast, oleme kohati sattunud kujutluste küüsi, mida tekitab sektorite enneolematu ebavõrdsus, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Hiina telefonitootja avab elektriautode tehase
Hiina nutitelefonide valmistaja Xiaomi ehitab riigi pealinna Pekingisse tehase, kus saab aastas toota 300 000 elektriautot, vahendab Reuters.
Hiina nutitelefonide valmistaja Xiaomi ehitab riigi pealinna Pekingisse tehase, kus saab aastas toota 300 000 elektriautot, vahendab Reuters.
USA kaubanduspüha tabas ootamatu pööre
Ameerika Ühendriikide ostlejad kulutasid tänavu musta reede ajal e-poodides vähem kui mullu, vahendab Reuters.
Ameerika Ühendriikide ostlejad kulutasid tänavu musta reede ajal e-poodides vähem kui mullu, vahendab Reuters.
Eesti Post saab postkontorite sulgemiseks vabad käed
Ligipääsu postkontorile võib tulevikus asendada ka pakiautomaat, füüsiline postkontor ei pea enam tööpäeviti lahti olema ja soovi korral võib selle asendada üldse tellitava juurdepääsupunktiga asendada.
Ligipääsu postkontorile võib tulevikus asendada ka pakiautomaat, füüsiline postkontor ei pea enam tööpäeviti lahti olema ja soovi korral võib selle asendada üldse tellitava juurdepääsupunktiga asendada.