Meelika Sander-Sõrmus • 4. november 2015 kell 14:38

Sillamäe sadamast väljus hiiglaslik viljalaev

Sadama juht Jaanus Paas ja tootmisdirektor Argo Karjus.  Foto: Meelika Sander-Sõrmus

Täna väljus Sillamäe sadama Silsteve terminalist Saudi Araabiasse esimene ja tõeliselt suur viljalaev, mille lastimiseks kulus terve nädal.

Laeva lastiks on 62 000 tonni otra ja sihtkohaks Saudi Araabia. Vilja ekspordib Baltic Agro AS.

Sillamäe Sadamas on neli terminali, millest kolm on vedelkaupade omad. Silsteve terminal on ainuke, mis tegeleb puistekaupadega nagu vili. Eestis on üldse vaid kaks terminali, kes suudavad nii suuri viljalaevu teenindada - Sillamäe ja Muuga.

Silsteve terminali peadirektori Jaanus Paasi sõnul on tegu olulise sündmusega kogu nende terminali meeskonna jaoks. „Meie sadamast ei ole enne ühtegi viljalaeva läinud. Saame siin lossida suuri laevu, selle viljalaeva pikkus on 220 meetrit ja maht kuni 66 000 tonni. Laeva hakati laadima eelmisel kolmapäeval ja sellele kulus nädal. Baltic Agro on meie sadama esimene viljaklient."

Suure laeva tegemine eeldab head koostööd

Baltic Agro ASi arendusdirektori Margus Ameerikase sõnul on nad juba ühe 68 000tonnise odralaeva ära saatnud, seda Muuga sadamast. "Kaks sama suurt laeva plaanime veel saata, seda uue aasta alguses,“ sõnas Ameerikas.

Ameerikase sõnul annab uus sadam logistika suhtes head võimalused. Enamik laevadesse laaditavast viljast on pärit Baltic Agro klientidelt, kes kasvatavad vilja Järvamaal, Jõgevamaal, Tartumaal ja Virumaal.

"Sellesse laeva Sillamäel on jõudnud ka 5000 tonni vilja KEVILIlt ja 3000 Scandagra Eesti ASilt. Viljast kolmandik veeti sadama lattu juba vilja koristamise ajal, ülejäänu toodi otse põllumeestelt"

Kokku plaanib Baltic Agro otra eksportida 300 000 tonni ringis.

Loe kõigest pikemalt Äripäeva põllumajanduse teemaveebist.

Hetkel kuum