Rivo Sarapik • 28. jaanuar 2016 kell 15:00

TransferWise suurendas võimsalt kahjumit

Uutele turgudele laienemine suurendab jõuliselt Taavet Hinrikuse ja Kristo Käärmanni idufirma kulusid.  Foto: Eiko Kink

Rahaülekandeid pakkuv TransferWise kasvatas kiirelt käivet, aga mitmekordistas ka kahjumi.

Aastaga käibe viiekordistanud TransferWise teenis mullu 31. märtsil lõppenud majandusaasta jooksul 12,7 miljoni eurose käibe juures ligi 15 miljonit eurot kahjumit. Kui esimene näitaja paranes aastaga viis korda, siis teine süvenes enam kui neli korda, vahendab Business Insider.

Tulemuse taga on halduskulude viiekordne ning müügikulude kümnekordne kasv – näitajad vastavalt  23 ja 5,9 mln eurot. Esimesteks hindab väljaanne idufirma kalleid ja palju tähelepanu kogunud turunduskampaaniaid.

Idufirma esindaja kommenteeris väljaandele, et näitajad vastavad ettevõtte plaanidele ning firma tegeleb laienemisega uutele turgudele, mis tingibki kulude kasvu.

Kiirelt kasvavad püsikulud ohtlikud

Ehkki tegemist on turu hõivamiseks vajalike investeeringutega hilisemaks kasumlikuks tegutsemiseks, toob väljaanne välja, et kasvanud kulude suur osakaal käibest (pool, aastaga kahekordne kasv) annab põhjust ettevaatlikkuseks. "Kui tegemist on püsikuludega ja need kasvavad sama kiirusega, on tegemist probleemiga," kirjutas ajakirjanik Oscar Williams-Grut.

Ettevõtte üks asutaja, Äripäeva poolt 2013. aastal tiitliga aasta ärimees tunnustatud Taavet Hinrikus on selgitanud, et kahjum on firma kasvufaasis tavapärane. "See, et me täna kasumit ei teeni, on normaalne. Meil on ettevõttega pikaajalised plaanid ja meie edu tulevikus sõltub sellest, kui kiiresti me praegu suudame kasvada. Selleks, et pikas perspektiivis raha teenida, tuleb äri kõigepealt kasvatada. Sellesse me hetkel investeerimegi," selgitas ta ettevõtte tulevikuplaane Äripäevale.

Idufirma on kaasanud 82 miljonit eurot riskikapitali ning selle väärtuseks hinnatakse miljardit dollarit.

Hetkel kuum