Kristel Härma • 23. veebruar 2016 kell 13:26

Hanschmidt: parim aeg osta

Infortari juht Ain Hanschmidt tahab ära osta ka Gazpromi osa Eesti Gaasist.  Foto: Raul Mee

Täna Eesti Gaasi suurosaluse ostust teatanud Infortari juhi Ain Hanschmidti sõnul on praegu õige aeg investeerimiseks.

Energeetika on Hanschmidti kinnitusel Eesti majandusse investeerimiseks parim koht ja ka Tallinkil läheb praegu hästi, mistõttu on Infortaril aega ja energiat mujale investeerida.

Millest tuli huvi osta Eesti Gaasi enamusosalus?

Oleme Äripäeva konverentsidel käinud ja rääkinud, et praegu on kõige soodsam aeg investeerida. Pangaintressid on madalad ja kuna Infortar on investeerimisfirma, siis me oleme kogu aeg mõelnud mingitesse suurtesse valdkondadesse investeerida, et hajutada oma riske. Teiselt poolt läheb Tallinkil praegu väga hästi, nii et meil on aega ja energiat mujale investeerida. Nii tekkiski võimalus energeetikaärisse minna. Saime teada, et Fortum plaanib suure tõenäosusega Eesti Gaasi müüki ja hakkasime Fortumiga läbirääkimisi pidama eelmise aasta suvel. Pidasime neid läbirääkimisi ligi kaheksa kuud.

Millised plaanid on teise poole väljaostmisega?

Me tegime ka Gazpromile ettepaneku. Gazprom on 37 protsendiga omanik ja 29. jaanuaril saatsime neile pakkumise. Praegu peame Gazpromiga läbirääkimisi, et nende osalust välja osta samadel tingimustel.

Aga kuidas on lood väikeaktsionäridega?

Kui me oleme Gazpromiga jõudnud läbirääkimiste lõpusirgele, siis ma arvan, et me teeme samaväärsed pakkumised ka väikeaktsionäridele. Seda ei juhtu ilmselt enne suve, kui oleme Gazpromiga suutnud läbi rääkida või Gazpromi osaluse omandada.

Mis hinnaga praegu enamusosalus saadi?

Praegu on kokku lepitud, et see on konfidentsiaalne ja me ei ütle seda hinda välja.

Aga seda, et millega selle tehingu rahastasite?

Infortar oli põhirahastaja.

Aga kas laenurahadega?

See on komplektne, omavahenditega.

Millised plaanid teil on Eesti Gaasiga?

Praegu on vara rääkida. Me oleme 51 protsendi omanikud ja tahame konkurentsiameti luba saada, et konkurentsiamet kinnitaks selle tehingu ja siis tahame Gazpromi osaluse ära osta. Põhiplaan on ikka see, et Eesti Gaas muutuks laiapõhjaliseks energiafirmaks, et ei oleks mitte üksnes gaasimüüja, vaid müüks ka aktiivselt nii elektrit kui ka pakuks muid energeetikatooteid ja -teenuseid.

Seega on laienemisplaanid?

Kindlasti. Meie eesmärk on kodumaise kapitali baasil energiafirma ülesehitamine.

Kuidas on see ost seotud Infortari teiste ettevõtetega?

Põhiliselt on Infortaril see mõte, et Eesti majandusse investeerida ja energeetika on majanduse mootor. Eesti majanduse süda peitub energeetikas, energia hinnas. Infortari eesmärk oli oma investeeringud hajutada.

Tallinkiga ei seo seda ostu kuidagi?

Ei seo.

Kas LNG-terminalides näete konkurenti või pigem võimalust?

Pigem võimalust, et gaasiturg on nii tehniliselt kui ka juriidiliselt juba vaba turg ja LNG-terminalid on igati teretulnud.  Kui me ostame ära Eesti Gaasi, siis me ostame ära ka jaotusvõrgud. Ei ole vahet, kas jaotusvõrkudest läheb LNG-gaas või torustikest tulnud gaas. Pigem on see võimalus, et gaasihinnad oleksid ka tulevikus piisavalt madalad ja me näeme, et ongi trend, kus gaasi hind langeb.

Nii et tulevikus võikski gaasi hind langeda Teie arvates?

Jah, meie arvates lähitulevikus gaasi hind veel langeb. Ma arvan, et see on majandusele kasulik. Me näeme, et gaasi pluss ongi, et on hästi loodussõbralik ja teiselt poolt on hind nii kodutarbijale kui ka Eesti ettevõtetele taskukohane.

Kui rääkida maagaasi vabaturust, siis mis te näete – kellelt saaks veel gaasi osta?

Minu meelest on pakkujaid palju ja jaotusvõrgu ettevõtteid on üle kahekümne, aga Eesti Gaas on praegu lihtsalt turuliider. 

Mis selle taga on, et te tahate kogu Eesti Gaasi ära osta?

Kui nüüd vaadata Eesti Gaasi arengut, siis kunagi oli siin gaasitarbimine isegi 2,5 miljardit kuupmeetrit, 1990. aastatel oli 1,5 miljardit kuupmeetrit, ja see on langenud umbes 400 miljoni kuupmeetri peale. Siiamaani on välisinvestorid Eesti Gaasist väga palju dividende välja võtnud ja nüüd on aeg Eesti Gaasi rohkem investeerida. See ongi see põhjus, et kui me peame seal ümberkorraldusi tegema ja investeerima, siis ei ole aega ja pole võimalik väga palju dividende maksta. On investeerimiste aeg ja siis oleks hea, kui neid aktsionäre oleks vähem. Me näeme, et investeerimise ajal ei suuda dividende välja maksta. Nagu Tallink, et pikka aega kui investeeriti, ei maksnud dividende, ja kui investeeringud olid ära tehtud, siis oli jälle võimalik dividende maksta.

Kas vaatate investeerimiseks veel mingeid sektoreid?

Kõigepealt teeme järgmised etapid siin ära, eks siis vaatame. Infortar on investeerimisfirma ja eks me püüame investeerida.

Kas on mingid konkreetsed sektorid, mis pakuvad huvi?

Kindlasti tahame praegu laieneda energeetikas. Kuna me oleme siin peaaegu aasta otsa tegelenud, siis me oleksime huvitatud selles valdkonnas veel laienemisest.

Hetkel kuum