Pagulaspere avab Tartus kohviku

Kohviku avamiseks suurpangad elamisloaga Armeenia perele laenu ei andnud, tuli kasutada teisi allikaid.  Foto: Erakogu
Mari Mets • 1. september 2016 kell 10:45

Kolm aastat Eestis oma äri avamiseks tulutult pankadest laenu ja toetusi saada üritanud pagulastest Armeenia perekond avab homme lõpuks Tartus kohviku, mida pakkus end avama Evelin Ilves.

„Meie kohviku nimi on Smile, see peab pakkuma inimestele palju-palju naeratusi ja maitsvat südamega tehtud toitu. Reedel on avamine, koha leidsime juba juuli alguses,“ rääkis pereema Shushanik Muradyan.

Ta rääkis, et on pea iga päev kontrollinud internetist, kas leidub mõni koht, mida nad üürida või osta saaks, olgu see kas või kiosk. Lõpuks leidis pärast kolmeaastast otsingut sobiva koha, kus polnud õnneks maakleritasu. „Kogu sisustuse ostsime ise, võtsime laenu ja ostsime mõne asja järelmaksuga, saime veterinaarametilt kenasti söögikoha avamise loa kätte ja nüüd ei jõua avamist ära oodata.“

 Shushanik Muradyan,, kohvikupidaja

 Meie kohviku nimi on Smile, see peab pakkuma inimestele palju-palju naeratusi ja maitsvat südamega tehtud toitu. 

Äripäev kirjutas aasta tagasi, et nelja aasta eest Eestisse pagenud Armeenia pere püüab palgatööst väljamurdmiseks juba aastaid oma Kaukaasia söögikohta avada, kuid ilma kodakondsuseta nad selleks pangast laenu ei saa ning EASi toetuse nõuetele naljalt vastata ei suuda.

Muradyani sõnul ei anna suured pangad, nagu SEB ja Swedbank, kus intressid madalad, ikkagi elamisloaga inimestele äri alustamiseks laenu. Teised kohad, nagu näiteks Bondora ja Bigbank, kus intressid kõrgemad, jällegi annavad. „Meie pidimegi nende käest võtma, teist võimalust meil polnud,“ tõdes ta.

Mõlemad pangad kinnitasid mullu Äripäevale, et pank lähtub finantseerimisotsuste langetamisel ikkagi ettevõtte äriplaanist ja finantsseisust ega kohtle elamisloaga inimesi kuidagi teisiti.

Kaukaasia köök

Kohviku avavad Muradyanid homme kell 14 Tartus Riia mäel Tartu maavalitsuse majas aadressil Riia 15b, kus on tegutsenud mitu söögikohta, viimati näiteks Austria restoran. 

Kohviku interjöör  Foto: Erakogu

Töötajaid nad esialgu ei palka, köögis on Shushanik koos oma ämmaga ja leti taga teenindab tema vanem tütar. Abikaasa ja poeg töötavad veel vähemalt mõnda aega betoonitehases. 

„Ahju oleme juba käima pannud, proovipäev on tehtud. Menüü peab olema inimestele tuttav. Iga päev pakume päevapraadi, söök on kodune. Põhiosa menüüst on Kaukaasia köögist, erinevad hatšapurid, lamadžo otse ahjust, erinevad baklažaanisalatid jne,“ loetles ta.

Augustis külastas Muradyanide kodu ka võttegrupp koos Evelin Ilvesega, kes pakkus end kohviku valmis saades seda avama.

Hetkel kuum