Äripäev • 13. veebruar 2017 kell 10:30

6 olulist asja, mida teada tulusid deklareerides

Tuludeklaratsioon tuleb kinnitada 31. märtsiks.  Foto: Andras Kralla

Alates kolmapäevast saab deklareerida tulusid. Seejuures on osa reegleid muutunud, eriti tähelepanelik tasub olla madalapalgalise toetuse huvilistel, üüritulu teenijatel ja koolitustele kulutanutel.

1. Enam ei ole võimalik maha arvata mootorratta ja -sõiduki (A- ja B-kategooria) juhilubade koolituskulusid, samuti 2016. aasta 1. jaanuari seisuga 18-aasta vanuste ja vanemate inimeste huvihariduse kulusid.

2. Teine oluline muudatus puudutab eluruumi üüritulude deklareerimist – kui siiani maksustati tulumaksuga kogu üürileandja poolt deklareeritud eluruumide üüritulu, siis nüüd maksustatakse sellest vaid 80%.

3. Eluasemelaenu intresside, koolituse ja annetuste täiendav maksuvaba tulu on väiksem kui varasemalt ehk 1920 euro asemel saab mahaarvamisi teha 1200 euro ulatuses.

4. Möödunud aasta maksuvaba tulu oli 2040 eurot aastas ja täiendav maksuvaba tulu pensioni korral oli 2700 eurot.

5. Muutub ka annetustelt saadav maksuvabastus. Seni rakendati annetuste korral täiendavat piirangut kuni 5% tuludest. Eelmisel aastal tehtud annetustele enam sellist lisapiirangut ei kehti.

6. Madalapalgalise toetuse saamiseks tuleb esitada tuludeklaratsioon. Seoses madalapalgalistele tehtavate tagasimaksetega võib sel aastal tuludeklaratsiooni esitamine puudutada ka neid inimesi, kes varem tuludeklaratsiooni ei ole pidanud esitama.

Taotluse saab esitada, kui möödunud aasta vähemalt kuuel kalendrikuul on täidetud järgnevad tingimused: 

vähemalt 18aastaneEesti residenttäistööaeg (Tingimust ei nõuta töövõimetuspensionäridelt ega vähenenud töövõimega isikutelt.)üks tööleping või teenistussuhe (töötamise registri andmetel)aastane tulu alla 7817 euro

Tagasimakse suurus sõltub inimese sissetulekutest, töötatud ajast ja tasutud tulumaksu suurusest. Füüsilise isiku tuluna arvestatakse isiku kogutulu, see tähendab, et ka aasta jooksul teenitud ettevõtlustulu, rendi- ja üüritulu, saadud kasu vara võõrandamisest, dividendid, maksustatav pension, stipendium, preemia, hüvitis või muu tulu. Sissetulekuna ei arvestata maksuvaba tulu, näiteks sotsiaaltoetusi, mida tuludeklaratsioonis ei deklareerita (lapsetoetus vm).

Tagasimaksete tegemist alustab maksu- ja tolliamet mais. Tagastused on tehtud hiljemalt 30. juuniks. Kui isikul on täitmata kohustusi (näiteks maksuvõlg, tasumata trahvid, kohtutäituri nõue), siis tasaarvestatakse need toetuse summaga.

Loe siit, mida tulude deklareerimisel veel teada tasub.

Maksu- ja tolliameti teenindusosakonna juhtivspetsialist Hannes Udde juhib tähelepanu, et eeltäidetud deklaratsioonil peaks enne kinnitamist oma andmed üle vaatama. "Ehkki deklaratsioonil on olemas terve rida eeltäidetud andmeid, siis tuleb osa neist vajadusel lisada käsitsi, nagu üüritulu või välistulud või muu möödunud aasta jooksul teenitud tulu,“ selgitas ta. Samuti tuleb eluasemelaenu intressid eraldi panga kaudu tuludeklaratsioonile saata. 

Lisaks peab deklaratsiooni esitamisel arvestama, et esimesel paaril päeval on tulu deklareerijaid rohkem – möödunud aastal deklareeris 15. veebruari jooksul oma tulud 181 000 inimest ehk kolmandik kõigist esitajatest. „Huviliste suure arvu tõttu võib deklareerimine tavapärasest kauem aega võtta, sest kõik ei pruugi korraga pääseda oma andmeid esitama,“ lisas Udde. Deklaratsiooni võib mõni päev hiljem esitada, sest raha tagastamise kiirust see ei mõjuta. 

Oma tulusid on aega deklareerida 31. märtsini.

Hetkel kuum