Riigifirmade börsirännak algab lähinädalatel

Tallinna Sadama juhatuse esimees Valdo Kalm ütles, ettevalmistused juba käivad.  Foto: Mihkel Maripuu / Scanpix / Postimees

Kuu jooksul peaks valitsuse lauale jõudma tegevuskava kolme riigifirma: Eesti Teede, EVR Cargo ja Tallinna Sadama börsile viimiseks, avaldas täna rahandusminister Sven Sester.

Eesti Raudtee kaubaveoga tegelevast tütarfirmast EVR Cargost paneb riik müüki 49%. Tallinna Sadamast aktsiatest müüb riik Tallinna börsile 30%. Täies ulatuses pannakse müüki Eesti Teed AS. 

„Loodan, et tempo saab olema kiire,“ tõdes Sester, viidates, et talle kui parempoolsele poliitikule mullu novembris koalitsioonilepingus paika pandud plaan riigifirmasid erastada väga meeldib. Sester eeldab, et sadama aktsiaid saab ostma hakata tuleval kevadel.

Majandusministeerium täpsemat infot ei jaganud, viidates, et täpsem info selgub lähinädalatel.

Tallinna Sadama juht Valdo Kalm sõnas, et on algusest peale Tallinna Sadama erastamist positiivseks pidanud. „Meil ettevalmistused juba käivad,“ ütles ta ja lisas, et praegu paistab kõik lepase reega minevat. Niipea kui valitsus kinnitab lõpliku otsuse, saab Kalmi sõnul Tallinna Sadam erastamiseks vajalike hangetega edasi minna.

Ettevõtja Enn Veskimägi arvab, et riigiettevõtete börsile viimisega on juba hiljaks jäädud. „Vaadates Tallinna Sadama ja EVR Cargo majandusnäitajaid on ju hiilgeaeg möödas,“ ütles ta. „Võib-olla tuleb kunagi uus hiilgeaeg, aga noh…“.

Veskimägi sõnul näitlikustab Tallinna Sadama kehvemaid aegu see, et 6–7 aastat tagasi oli Balti riikide neljast sadamast esikohal, nüüd on aga viimasel kohal ning kaubamahu poolest oleme Lätile ja Leedule kõvasti alla jäänud. „Eelmine juhtkond midagi selleks ka ette ei võtnud, et rääkida Venemaaga transpordi või transiidi küsimustes läbi,“ nentis Veskimägi. Nimelt liigub tema sõnul suurem osa kaubavoost ikka idast lääne poole. „Kui ida kaubavoog kokku kuivab, siis ma pole Tallinna Sadama börsile viimise efektiivsuses eriti kindel. Kuid lootus sureb alati viimasena,“ sõnas ta.

Enefiti Kolgata tee

Neljanda ettevõttena soovib riik börsile viia Eesti Energia taastuvenergia tütarettevõtte Enefit. Plaanide järgi 49% ulatuses. Olukorda muudab keerulisemaks  Tootsi tuulepargi maa-ala ümber toimuv kohtuvaidlus. Hetkel on kohus tuulepargi maa Eesti Energiale andmise peatanud. „Protsess, kus vaidlus võib kesta aasta-poolteist, isegi, kui me teame, et meil on õigus, ei aitaks IPOle kaasa,“ möönis Sester.

Sven Sester oleks tahtnud veel ambitsioonikamat plaani.  Foto: Andras Kralla

Sestap tuleks Sesteri sõnul valitsusel peatselt langetada otsus, mil moel Enefitiga edasi liikuda – kas viia ettevõte börsile ilma Tootsi tuuleparki kaasamata või koos sellega. „Praegu oleks mõistlik valitsusel otsus tühistada ja panna (Tootsi tuulepark – toim) avalikule konkursile. Kui Eesti Energia selle võidab, siis IPO oleks hoopis teisel tasemel,“ möönis rahandusminister.

Eesti Energia kontserni tervikuna börsile ei viida, kinnitas peaminister Jüri Ratas. „Sellepärast, et sellist poliitilist kokkulepet selles koalitsioonis ei ole ega ei tule,“ ütles Ratas.

Sester tõdes, et novembris olid tal riigifirmade börsile viimiseks suuremad ambitsioonid. „Oleksin tahtnud rohkem ettevõtteid börsil näha,“ möönis ta. „Olen varasemalt mõelnud sellele, et võiks Levira realiseerida. Ma ei näe  mingit vajadust, miks Levira peaks olema riigi omandis,“ ütles Sester.

Praegu kuulub riigile Teletornis paiknevast ettevõttest 51%. Ülejäänud 49% on Prantsuse telekommunikatsioonikontserni TDF Groupi käes.

Hetkel kuum