Kinnisvarabürood ei teeni enam eriti raha

Pindi Kinnisvarale oli eelmine aasta äriliselt raske.  Foto: Andres Haabu
Eliisa Matsalu • 14. juuli 2017 kell 14:00

Hoolimata elavast kinnisvaraturust on kinnisvaraettevõtetel üha keerulisem kasumit ja käivet kasvatada. Eelmise aasta tulemused üllatasid.

Mitu suurt kinnisvaraettevõtet lõpetas eelmise aasta kas kahjumi või käibe kasvu langusega. Näiteks Pindi Kinnisvara käive langes koguni 11 protsenti, Uus Maa Kinnisvarabüroo oma langes 6 protsenti. Domus Kinnisvara, Arco Vara ja Pindi Kinnisvara lõpetasid eelmise aasta kahjumiga.

Samal ajal tehakse kinnisvaraturul aktiivselt tehinguid. LVM Kinnisvara andmetel tehti juunis Tallinnas 745 tehingut, eelmise aasta juunis aga 717 tehingut. Enim, lausa 81 protsenti kasvas eelmisel kuul tehingute arv aasta varasemaga võrreldes Pärnus.

Muutuv maailm

Pindi Kinnisvara juhatuse liige Elari Udam tõdes, et eelmine aasta oli nende ettevõttele äriliselt raske. Peamine põhjus kahjumi ja kehva käibe taga oli tema sõnul suur muutus personalis. Nimelt lahkus eelmisel suvel enne lepingu lõppemist Pindi Kinnisvarast tegevjuht Lauri Tabur, kes asus tööle tööle enda firmasse, neli aastat tagasi asutatud Smart Growsse.

Udam lisas, et kinnisvaraturul on raske, sest tegu on muutuva maailmaga. "Maakleriteenuse vajadus on üha rohkem küsimärgi all," nentis ta. !Inimesed püüavad ise müüa ja see mõjutab kõiki kinnisvarafirmasid," lisas Udam. Samuti on probleemiks see, et kui kinnisvaratehinguid tehakse aina rohkem, tuleb ka üha rohkem tegijaid juurde.

Udami sõnul tulevad sel aastal kindlasti paremad tulemused ja ettevõte jääb kindlasti kasumisse.

Maaklerid maksuameti luubi all

LVM Kinnisvara juhatuse liige Ingmar Saksing tõdes, et sektori rahateenimise võime on järsult langenud. Tema sõnul on nende ettevõtte kasumi vähenemise taga investeerimine uutesse kontoritesse ning siseinvesteeringud, nagu infosüsteemid ja töö efektiivsust tõstvad tööriistad.

Konkurentide kohta märkis Saksing, et maksukulu on hüppeliselt tõusnud. Ta rääkis, et tõenäoliselt on selle taga maksuameti tubli töö osaühingute palgakulude kontrollimisel. "Ka osaühingud on maaklerid, kes pakuvad oma teenust nende vahendusel, nagu meil proua Rõivaski. Kui osaühingul on sotsiaalmakse makstud null eurot, on selge, et keegi õhust ja armastusest ei ela. Aga nüüd on tekkinud maksutulu."

Teine pool on tema sõnul see, et kulud on räigelt üles hüpanud. "Tallinnas tõstis linn reklaamimaksu 1. jaanuarist laksti 25 protsenti. 25!" rääkis Saksing hüppeliselt tõusnud kuludest. Ta lisas, et majanduse hea käekäiguga koos on tõusnud kõikide sisendite hinnad, tööjõukulud seal hulgas.

LVM Kinnisvara juhatuse liikme Ingmar Saksingu sõnul on kinnisvarafirmade rahateenimise võime langenud.  

Leivad ühte kappi

Saksing lisas, et kasumlikkust on turul võimalik tõsta vaid konsolideerudes ja nii ongi mitu suuremat ja väiksemat kinnisvarabürood ühinenud. Ka LVM Kinnisvara otsib aktiivselt partnereid, kellega ühineda või koostööd teha. "Midagi odavamaks ei lähe. Kõige suurem kulu on meil tööjõukulu ja täna ei näe, et palgad kuidagi väga drastiliselt langeksid."

Konsolideerumiste kõrval on teine vahend kulude kärpimiseks esinduste sulgemine Tallinnast ja Tartust väljaspool. !Näiteks Ober-Haus pani Pärnu kontori üldse kinni, on ainult Tartu ja Tallinn. Ettevõtetel, kellel on üle Eesti palju kontoreid, on efektiivselt majandada väga keeruline. Turud on väikesed ja Paide on tore linn ja Rapla, aga sa pead kohalikku üksust majandama nii, et teistest piirkondadest peale ei maksa. See on väga keeruline," tõdes Saksing.

Hetkel kuum