Sirje Rank • 4. september 2017 kell 8:13

Põhja-Korea valmistub juba uueks raketikatsetuseks

Foto: Scanpix/Reuters

USA hoiatas pühapäeval Põhja-Koread, et igasugusele rünnak USA või selle liitlaste vastu saab „massiivse sõjalise vastulöögi“.

Põhirõhk on siiski sellel, et veelgi süvendada majanduslikke sanktsioone Põhja-Korea vastu.

Lõuna-Korea kaitseministeerium teatas esmaspäeval, et režiim valmistub juba järgmise kontinentide vahelise raketi välja tulistamiseks. Esimesed kaks katsetust tegi Põhja-Korea tänavu juulis.

ÜRO julgeolekunõukogu koguneb esmaspäeva hommikul erakorralise istungile, et arutada kujunenud olukorda pärast seda, kui Põhja-Korea korraldas nädalavahetusel seni võimsaima tuumapommi katsetuse.

USA ja Lõuna-Korea peavad kõnelusi „strateegiliste vahendite“ paigutamiseks Korea poolsaarele. Reeglina tähendab see lennukikandjaid, pommitajaid või tuumarelvi, kirjutas Wall Street Journal.

Esmaspäeva hommikul viis Lõuna-Korea läbi sõjalise harjutuse, simuleerides raketirünnakut Põhja-Korea tuumapolügoonile. Ühtlasi kõrvaldati viimased tõkked, et saaks paigaldada USA õhutõrjesüsteemi THAAD. Viimasele on vastu olnud Hiina, nähes selles ohtu strateegilisele tasakaalule regioonis.

Veel karmimad sanktsioonid

Põhja-Korea tuumakatsetuse järel ähvardas Donald Trump karmistada majandussanktsioone ning lõpetada kaubandussuhted iga riigiga, mis Põhja-Koreaga mingit äri ajab. Trump on sellega varemgi ähvardanud, kuid tegudeni pole jõutud. Sinna nimekirja läheks ka Hiina, mis on USA suurim väliskaubanduspartner.

Ootamatult on USA president Donald Trump pingestanud suhteid ka oma liitlase Lõuna-Koreaga, valides just praeguse ajahetke, et ähvardada kahe riigi vahel sõlmitud kaubanduslepingu tühistamisega. Pühapäeval kritiseeris Trump nii Lõuna-Koread kui ka Hiinat, et need riigid on Põhja-Korea režiimi ohjeldamiseks liiga vähe teinud.

Lõuna-Korea kordas, et ei soovi Korea poolsaarele uut sõda ning et jätkuvalt üritatakse pingeid maandada rahumeelsete kõnelustega.

Samal ajal üritab Trump saada Hiina ja Venemaa toetust veelgi karmitele majandussanktsioonidele Põhja-Korea vastu. Kumbki riik ei toeta sõjalist sekkumist. Trump viimast siiski ei välistanud, kui temalt nädalavahetusel selle võimaluse kohta küsiti.

Aasia aktsiaturud reageerisid esmaspäeval langusega. Jeen tugevnes, kuld ja USA võlakirjade futuuride hinnad tõusid, kui investorid otsisid turvalisemaid varasid.

Vilets lohutus

Turgude reaktsioon on esialgu jäänud suhteliselt tagasihoidlikuks. Lõuna-Korea börsiindeks langes esmaspäeva hommikul küll ligi 2%, kuid taastus siis keskpäevaks 1% suuruseks languseks. Jaapani jeen oli pärastlõunaks tugevnenud 0,7%.

Wall Street Journal põhjendas seda sellega, et katastroofi riski polegi võimalik adekvaatselt hinnata. Nii keskendutakse pigem jätkuvalt majandusnäitajatele, kuni veel päris sõda lahti pole läinud. „Turud ei reageeri, kuna võimalikud arengud on liiga jubedad,“ kirjutas Wall Street Journal, märkides, et see on vilets lohutus.

Hetkel kuum