Sirje Rank • 6. september 2017
Jaga lugu:

Soome majandusel uus mure

Helsingi  Foto: Andres Haabu

Soome jõudsalt toibuval majandusel on uus mure – tugev euro, kirjutab Kauppalehti.

Aasta algusest on euro USA dollari vastu tugevnenud ligi 12%. Samas kui kõrvutada eurot nende riikide valuutadega, millega euroala riigid kõige tihedamates kaubandussuhetes on, siis on euro tugevnenud „vaid“ seitse protsenti. Soome puhul on sellisel moel vaadatuna euro tugevnenud veelgi vähem, neli protsenti. Nii ei ohusta see veel Soome eksporti, leiab Nordea panga ökonomist Aki Kangasharju.

Positiivne on ka see, et Soome turuosa vähenemine globaalsel turul on peatunud. Taas nõutakse investeerimiskaupu, millel on oluline osa Soome ekspeordis.

Kangasharju sõnul on Soomel siiski jätkuvalt konkurentsivõime probleem, nii ei ole ruumi enamaks kui vaevalt 0,7% suuruseks palgatõusuks.

Üldiselt on aga Soome majanduse väljavaated head. Eksport on kosunud ka Venemaa suunal, tarbijate kindlustunne on rekordiline. Nordea prognoosi järgi kasvab Soome SKP tänavu 3% ja tuleval aastal 2%.

Ka maailmamajanduse väljavaated on head, kuid küsimus on selles, kaua see ilu kestab. Sest poliitilisi riske jagub Põhja-Koreast Itaaliani, kus lähenevate valimiste eel on populistidel tugev toetus.

Jaga lugu:
Hetkel kuum