Ettevõtjad annavad valimistel hääle sõbrale

Valimiskast  Foto: Erik Prozes
Eliisa Matsalu • 6. oktoober 2017 kell 3:00

Ettevõtjad ja investorid tõdesid, et valivad kohalikel omavalitsuse valimistel sõpru-tuttavaid, mitte erakonda. Eelistatakse siiski parempoolset maailmavaadet.

Investor Raivo Hein pole veel ei e-hääletanud ega ka eelhääletanud, ent oma peas on ta enam-vähem valiku ära teinud. „Küllap hääletan parempoolse maailmavaate eest. Sotsid ja Keskerakond seda kindlasti pole,“ ütles ta. Hein kuulus aastatel 2002-2012 IRLi ridadesse, ent nende poolt hääletada ta ei kavatse. „Olen varem ka öelnud, et IRL on oma munad ära kaotanud ja nad otsivad neid paaniliselt, kuid isegi peeglist ei näe neid. Kõik ülejäänud on mingisugused variandid. Äripäeva valimissoovitust valida tänavu sotsid peab Hein klikimagnetiks. „See pole tõsiselt võetav mõte. Väga kahtlane,“ ütles ta.

Investor Jaak Roosaare tunnistas, et teda jätavad kohalikud valimised pigem külmaks. Valima kavatseb ta sellegipoolest minna. Veel pole ta võtnud endale aega, et üle vaadata, keda oma valimispiirkonnas Sakus valida võiks ja seega seisab tal see otsus alles ees. „Tundub, et kõigil on enam-vähem samasugused lubadused. Sellist olelusvõitlust nagu Tallinnas on, Sakus pole,“ ütles ta.

Raivo Hein,, investor

IRL on oma munad ära kaotanud ja nad otsivad neid paaniliselt, kuid isegi peeglist ei näe neid.

Kandidaatidele vaadatakse otsa

Küsimuse peale, millest valiku tegemisel lähtub, vastas Roosaare, et tema jaoks on riigikogu ja kohaliku omavalitsuse valimised erinevad. „Riigikogu valimistel lähtun valiku tegemisel maksu- ja maailmapildist, kohalikel valimistel peamiselt sellest, kas ma tunnen mõnda kandidaati isiklikult,“ selgitas ta. Äripäeva soovitusest valida seekord sotsid kuuldes ütles Roosaare üllatunult: „Ahah! Nojah.“ Ta lisas, et tema jaoks pole ideaalset erakonda olemas. „Võtaksin EKRE ja Reformierakonna segu, kuhu on lisatud näpuotsatäis sotse,“ ütles Roosaare.

Kunagine Hansapanga asutaja, praegu mitme ettevõtte, sh LHV Groupi omanike hulka kuuluv Heldur Meerits tõdes, et pole veel otsustanud, kellele tänavustel kohalike omavalitsuse valimistel hääle annab. „Hakatuseks vaatan inimestele näkku, valin isikupõhiselt,“ ütles ta. Mõned nimekirjad on sel aastal suutnud Meeritsa sõnul olla teistest populistlikumad, mis annab tema silmis ka mõnele konkreetsele isikule miinusmärgi juurde. Ühtset valemit valiku tegemisel Meeritsal enda sõnul siiski pole.

Heldur Meerits,, ettevõtte Amalfi omanik

 Hakatuseks vaatan inimestele näkku, valin isikupõhiselt.

Viimase aja meeldejäävaim Meeritsa erakondade toetamise lugu tuli ilmsiks eelmise aasta lõpus, kui ta oli üks kaheksast ettevõtjast, kes maksis parlamendile kokku 800 000 eurot toetust selle eest, et koalitsioon tõstis jõuliselt lastetoetusi. Kaheksa ettevõtjat maksid igaüks sotsidele, Keskerakonnale ja IRLile 28 000 eurot ja Reformierakonnale 16 000 eurot.

Parempoolseid peetakse paremaks

Ettevõtte Bonaares omanik ja ehitusettevõtte Kodumaja nõukogu esimees Lembit Lump valib eelseisvatel valimistel Tartus. Kindlat valikut ta veel teinud pole, kuid usub, et teeb valiku isikupõhiselt. „Mul on valimisnimekirjades palju tuttavaid, sõpru lausa. Seega valin inimese, keda usaldan ja erakondlikku kuuluvust ma ei vaata,“ selgitas ta. Paraku on juhtunud nii, et kõik Lumpi sõbrad, kes kandideerivad, kuuluvad ühte ja samasse erakonda. „Tartu kõige populaarsemasse erakonda kuuluvad,“ lisas ta, vihjates Reformierakonnale, kellel oli septembri lõpus 41,3% linnaelanike toetuses.

Olari Taal,, Eggera OÜ omanik

Valin heas, aga poliitilises mõttes igavas kohas Haapsalus.

Ka energeetikaettevõtte Utilitas Grupi suuromanik Kristjan Rahu ütles, et teeb valiku isikupõhiselt. Ettevõtja ja endine poliitik Olari Taal, kes aitas aastaid tagasi püsti panna IRLi, ütles, et ka tema pole veel mõelnud, keda valib ja kuidas teeb valiku. „Valin heas, aga poliitilises mõttes igavas kohas Haapsalus,“ ütles ta. Olari Taal on varem rahaliselt toetanud nii IRLi kui ka Reformierakonda.

Bigbanki üks omanikest Parvel Pruunsild tunnistas, et kuna on ammusest ajast jäänud IRLi liikmeks, siis valib ta lojaalsusest neid. Pruunsild astus IRLi liikmeks 1999. aastal. Ka tema oli üks kaheksast ettevõtjast koos Meeritsaga, kes toetas rahaliselt sotsiaaldemokraate, Keskerakonda, Reformierakonda ja IRLi lastetoetuse tõstmise eest.

Hetkel kuum