Kristel Härma • 11. oktoober 2017 kell 11:09

Telia emafirma ei ilmunud väikeaktsionäride vaidluses kohtusse

Telia käib endiste väikeaktsionäridega hüvitise maksmise vaidluses juba seitsmendat aastat kohut.  Foto: Andres Haabu

Eesti Telekomi endiste väikeaktsionäride ja Telia Company vaidlus kohtus jätkub selle üle, kuidas peaks Eesti Telekomist välja tõrjutud aktsionäridele hüvitist maksma. Pikalt veninud vaidluse lükkas seekord edasi Telia Company juhatuse liikme kohtusse mitteilmumine.

Täna said kohtus kokku taas Telia endiste väikeaktsionäride ja Telia emafirma esindajad. Kohus määras istungil osalema ka Telia Company juhatuse liikme, kuid advokaadid saatsid eile õhtul kirja, et juhatusest praegu siiski kedagi kohtusse ei tooda.

Telia Companyt esindava Ellex Raidla advokaadid Toomas Vaher ja Martin Mäesalu olid seisukohal, et juhatuse liikmed võivad küll kohtusaali tulla, aga kuna juhatus on vahetunud, ei ole nad juhtumiga kursis. Siiski otsustati, et järgmisel istungil võiksid olla kohal vähemalt kaks juhatuse liiget või üks juhatuse liige koos teise liikme volitusega.

„Miks juhatus ei selgita, miks nad on hoidnud seitse aastat raha enda käes?“ oli küsimus väikeaktsionäre esindava Soraineni büroo advokaatidel Carri Ginteril ja Reimo Hammerbergil.

Pärast 2010. aastal Eesti Telekomist väljatõrjumist kogunesid väikeaktsionärid TeliaSonera vastu, et saada rohkem raha, kui neile esialgselt sundülevõtmise käigus hüvitati.

Tookord maksti neile 93 krooni ehk 5,94 eurot aktsia eest.

Eesti Telekomi tollaseid väikeaktsionäre esindav Kawe Kapitali partner Kristjan Hänni leidis aga, et Eesti Telekomi aktsia õiglane väärtus oli vähemalt 20 krooni aktsia kohta rohkem kui TeliaSonera makstud hüvitis.

Ellex Raidla ei taha Soraineni esindust

Eesti Telekomi väikeaktsionäre esindav Soraineni advokaadibüroo ja Telia Companyt esindav Ellex Raidla on eriarvamusel, kuidas peaks kohtumääruse alusel kunagistele aktsionäridele lisahüvitisi välja maksma.

Ellex Raidla ei leia, et vaidlust peaks esindama Sorainen ja nad on hüvitise välja maksnud neile, kes on neile avalduse esitanud. „Hüvitis peaks olema kohene ja õiglane,“ ütles aga Reimo Hammerberg kohtus. Kuna kohus on õiglase hüvitise määranud, tuleks nüüd see kohe tasuda, sõnas ta.

Vastaspool on aga seisukohal, et kuna aktsionärid ei ole Sorainenile esindamiseks volitust andnud, kannavadki nad raha otse väikeinvestoritele, mitte advokaadibüroole. Ellex Raidla esitas kohtus ka nimekirja neist, kellele on hüvitis koos viivisega laekunud. Viivise maksid nad aga kolme, mitte seitsme aasta eest. Lisaks on hüvitis makstud tagasi alla 10 protsendile endistest väikeaktsionäridest.

Järgmine istung toimub 13. novembril.

Hetkel kuum